#ReceptaNaKryzys - pod takim hasłem Koalicja Obywatelska zaprezentuje w sobotę w Warszawie propozycje programowe dot. przeciwdziałania skutkom kryzysu wywołanego pandemią COVID-19. Chodzi m.in. o wsparcie dla służby zdrowia i przedsiębiorców.

Na początku lutego liderzy PO: Borys Budka i Rafał Trzaskowski wystąpili wspólnie na konferencji pod hasłem "Czas na zmiany". Zaproponowali tam stworzenie "Koalicji 276" (nazwa nawiązywała do większości jaka potrzebna jest w Sejmie do odrzucenia prezydenckiego weta) jako forum współpracy formacji opozycyjnych. Zaprezentowali też kilka postulatów, dotyczących m.in. zmian w sądownictwie oraz likwidacji TVP Info. Konferencja - jak zapowiadali politycy PO - miała być wstępem do serii kolejnych eventów programowych.

W piątek po południu na kontach PO w mediach społecznościowych i profilach jej polityków pojawiło się hasło "#ReceptaNaKryzys". "Już jutro #ReceptaNaKryzys Prawdziwa. Realna. Potrzebna" - napisał na Twitterze szef PO Borys Budka.

"Recepta na kryzys" ma zostać zaprezentowana w sobotę przed południem w Warszawie. "Przedstawimy nasze propozycje rozwiązań i działań zarówno w obecnej sytuacji pandemicznej, jak i tuż po niej. Powiemy co - naszym zdaniem - jest ważne, na czym należy się skupić, jak państwo powinno funkcjonować w tym czasie, żeby gospodarka miała szansę na odbicie" - powiedziała w piątek PAP była wiceminister finansów Izabela Leszczyna.

Jak dodała, dodatkowe środki pilnie potrzebne są m.in. na służbę zdrowia i edukację. "Także firmy potrzebują pieniędzy, żeby zrekompensować sobie straty z właściwie całego ubiegłego roku. Nie można tak po prostu zamknąć gospodarki. Polski na to nie stać" - zaznaczyła Leszczyna.

Według posła Sławomira Nitrasa, środki te powinny pochodzić z unijnego Funduszu Odbudowy. Polityk przypomniał jednocześnie, że rząd wciąż nie przedstawił Krajowego Planu Odbudowy, który jest niezbędny do otrzymania tych środków. "Widzimy taką dramatyczną niemoc rządu, jak oni buksują, nie mogąc się porozumieć, bo znaczna część rządu w ogóle nie chce żadnych europejskich pieniędzy, nie chce sięgać po ten mechanizm. My widzimy natomiast dramatyczną wręcz konieczność szybkiego uruchomienia tych pieniędzy" - zaznaczył Nitras.

W sobotnim wydarzeniu, które będzie miało głównie charakter on line, wezmą udział m.in. lider PO Borys Budka oraz posłowie: Leszczyna i Nitras. Obecni mają być też przedstawiciele innych ugrupowań z KO.