We wtorek rząd zajmował się m.in. projektem ustawy o ratyfikacji decyzji dot. unijnego funduszu odbudowy. Chodzi o ratyfikację decyzji Rady z 14 grudnia 2020 r. w sprawie systemu zasobów własnych Unii Europejskiej.

Premier, zapytany na późniejszej konferencji prasowej, czy Rada Ministrów przyjęła projekt oraz jakie było w tej sprawie stanowisko ministrów z Solidarnej Polski poinformował, że projekt nie został przyjęty, ale toczyła się na jego temat dyskusja.

"Ta dyskusja została rozpoczęta. Będziemy ją na forum politycznym, jak i merytorycznym kontynuować, ponieważ, zasadniczo, podstawowe kwestie zostały już przyjęte w grudniu" - zaznaczył.

"Uważam, że każdy ma prawo mieć swoje zdanie i swoje wątpliwości. Te wątpliwości muszą być wyjaśnione. Zawłaszcza, że uważam, że podnoszone wątpliwości są możliwe do zaadresowania, podnoszone wątpliwości w obszarze makro, mikroekonomicznym, w obszarze prawnym, ale w szczególności w obszarze inwestycyjnym, bo rzeczywiście mówimy o gigantycznych kwotach finansowych, które mają wesprzeć szybką odbudowę gospodarki europejskiej, ale też polskiej" - mówił Morawiecki.

Poinformował, że dyskusja w tej sprawie będzie prowadzona w "najbliższych dniach". Zwrócił też uwagę, że na 27 państw UE jedynie pięć ratyfikowało regulacje dotyczące tzw. środków własnych. "Nie ma pośpiechu. Chcemy to w sposób merytoryczny, spokojny przedyskutować" - dodał.