Rząd podczas wtorkowego posiedzenia przyjął uchwałę ws. Polityki energetycznej Polski do 2040 r. PEP opiera się na trzech głównych filarach: sprawiedliwej transformacji, budowie zeroemisyjnego systemu energetycznego oraz dobrej jakości powietrza.

Solidarna Polska poinformowała, że nie poparła tej uchwały rządu. Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował PAP, że Rada Ministrów przyjęła uchwałę zdecydowaną większością głosów przy dwóch głosach sprzeciwu - Zbigniewa Ziobry i Michała Wójcika.

Wójcik pytany w środę w Polsat News, dlaczego głosował przeciwko uchwale rządu odparł, że nie może ujawniać informacji z posiedzenia rządu. Potwierdził jednocześnie, że dwóch ministrów Solidarnej Polski zagłosowało przeciwko uchwale ws. Polityki energetycznej Polski do 2040 r.

"Rozmowa była intrygująca, trwała kilka godzin, bardzo merytoryczna. Rozmawialiśmy nt. wszystkich aspektów, których dotyczy ten program. (...). Solidarna Polska nie jest w żadnym razie przeciwko zielonej energii, przeciwko fotowoltaice, przeciwko odnawialnym źródłom energii" - podkreślił Wójcik.

"Natomiast musimy wyważyć pewne interesy. W pierwszej kolejności musimy patrzeć na kwestie ludzi, to jest m.in. kwestia cen prądu, czy ceny prądu nie wzrosną w najbliższych latach nawet do tego stopnia, że zubożeje nie tylko taki region jak Śląsk, ale być może cała Polska" - mówił minister.

Jak dodał, wzrosty cen energii elektrycznej przekładają się na podwyżki cen towarów i usług. Zapewnił, że nie ma ze strony Solidarnej Polski żadnego ultimatum ws. polityki energetycznej.

Wójcik dopytywany, czy Solidarna Polska będzie w Sejmie głosować przeciwko rządowym rozwiązaniom, odparł, żeby "nie patrzeć na wszystko w kategoriach czarne-białe".

Podkreślił jednocześnie, że nie miał jeszcze okazji zapoznać się z programem "Nowy Polski Ład"; dodał, że Solidarna Polska przedstawi swoje stanowisko, gdy dokument będzie gotowy.

Szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski poinformował PAP, że podczas środowego posiedzenia kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości zapoznało się i zaakceptowało program "Nowy Polski Ład". Dodał, że termin prezentacji nowego programu PiS jest jeszcze ustalany.