Główny Urząd Statystyczny podał w piątek w szacunku, że Produkt Krajowy Brutto Polski w 2020 r. spadł o 2,8 proc., po wzroście o 4,5 proc. w 2019 roku. Z danych wynika, że w ub.r. popyt krajowy spadł o 3,7 proc., inwestycje spadły o 8,4 proc., a konsumpcja prywatna spadła o 3,0 proc.

Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin w piątkowym komunikacie MRPiT podkreślił, że przez miniony rok to walka o to, "żeby nasza gospodarka poniosła jak najmniejsze straty na skutek pandemii". Jak wskazał, walka toczyła się o uratowanie miejsc pracy i firm; o zapewnienie bytu polskim rodzinom.

"Dlatego z wielką wdzięcznością dla milionów ciężko pracujących Polaków i dla tysięcy przedsiębiorców, którzy nie poddali się mimo ogromnych trudności, a także dla moich współpracowników z ministerstwa - chcę poinformować, że mamy bardzo dobre dane dotyczące PKB Polski w minionym 2020 roku. Mimo tak skrajnie trudnych okoliczności, mimo zamrożenia części gospodarki i powracających lockdownów – nasze PKB spadło jedynie o 2,8 procenta. To naprawdę świetny wynik na tle innych krajów Europy" - powiedział Gowin.

Reklama

Jak dodał, w Niemczech szacuje się spadek 5-proc., a w całej Unii Europejskiej PKB spadek 7,5-proc.

Zdaniem Gowina dane GUS pozwalają "z większym optymizmem patrzeć w przyszłość".

"Wszystkie rodzime i zagraniczne instytucje finansowe prognozują, że nasze PKB w 2021 roku już wzrośnie – nawet do 4 proc. Uratowaliśmy 3 miliony miejsc pracy. Na pomoc przedsiębiorcom przeznaczyliśmy już blisko 176 miliardów złotych. Pod tym względem Polska jednym z europejskich liderów. Środki pomocowe dla branż dotkniętych pandemią stanowią ponad 9 proc. naszego PKB, co jest trzecim najlepszym wynikiem wśród krajów Unii" - przekazał. Podkreślił, że tylko dwa kraje UE osiągnęły lepsze wyniki: Dania i Austria.

"Bardzo się także cieszę, że przyjęto rekomendacje mojego ministerstwa i od 1 lutego odmrozimy galerie i centra handlowe. Dziękuję przedstawicielom branży za współpracę, za cierpliwość i za poważne traktowanie obostrzeń sanitarnych. To również jest nasz wspólny sukces. Krok po kroku wraz ze zwiększaniem się liczby zaszczepionych doprowadzimy od odmrożenia kolejnych branż" - powiedział Gowin.

Wicepremier przyznał, że wielu przedsiębiorców wciąż znajduje się w ciężkim położeniu. "Zapewniam, że pomoc finansową będziemy nie tylko kontynuować, ale w miarę możliwości jeszcze poszerzać i wzmacniać" - przekazał.