"Jeżeli chodzi o zakupy poza mechanizmem unijnym, to […] oprócz tego, że znalazły się państwa, które z tego mechanizmu się wyłamały i w pewnym sensie autoryzują czy dopuszczają już możliwości takich zachowań w przyszłości, to mamy również pewien poziom niewywiązywania się ze zobowiązań umownych Pfizera, to dotyczy również Moderny w zakresie przesunięcia ostatniej dostawy, […] więc tych powodów zaczyna pojawiać się w przestrzeni coraz więcej. […] My cały czas analizujemy różne możliwości, możliwości które też były realizowane w różnych krajach" - powiedział Niedzielski dziennikarzom po spotkaniu z przedstawicielami klubów parlamentarnych i kół poselskich w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM).

Zaznaczył, że "sytuacja jest bardzo dynamiczna" i co jakiś czas, regularnie pojawiają się nowe oferty ze strony dostawców. Po negocjacjach dotyczących dodatkowych dostaw szczepionki Pfizer w ramach mechanizmu unijnego, obecnie trwają rozmowy z Moderną.

"Dzisiaj mamy kolejną propozycję, dotyczącą Moderny, która przestawiła ten akcent w dostawach z IV kwartału na III kwartał tego roku, co z naszego punktu widzenia staje się już o wiele bardziej interesujące. Pojawiają się też nowi, kolejni producenci, z którymi w ramach mechanizmu europejskiego będziemy podpisywali umowy" - podkreślił Niedzielski.

Poinformował też, że powstał zespół pod kierunkiem prof. Krzysztofa Pyrcia, który ma badać nowe szczepy koronawirusa.

Jak podał szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) Michał Dworczyk, jedynym ograniczeniem w Narodowym Programie Szczepień jest "dostępność szczepionek". Zapowiedział też, że opóźnienie dostaw szczepionek Moderny to "jednorazowe przesunięcie dostawy na weekend".

Ministerstwo Zdrowia podało dzisiaj, że dzienna liczba szczepień przeciw COVID-19 wyniosła 67 743, a łącznie wykonano ich już 776 987. Liczba nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia wyniosła 4 604. Liczba dawek dostarczonych do punktów wyniosła 1 225 455, zaś liczba zutylizowanych dawek szczepionki sięgnęła 2 335.

Rząd prognozuje, że w 2021 roku zakupi ponad 60,52 mln szczepionek przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, a w 2022 roku - ponad 1,52 mln. Obecnie zarejestrowane są dwie szczepionki: firmy Pfizer-BioNtech oraz Moderna, rozpoczęła się procedura rejestracji szczepionki firmy AstraZeneca.

Reklama