Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk zdementował we wtorek doniesienia o rozpoczęciu szczepień 25 stycznia w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Dworczyk przypomniał, że od tego terminu szczepien będą seniorzy powyżej 70 roku życia.

Według nieoficjalnych informacji portalu wp.pl w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego trwają przygotowania do akcji szczepień przeciw COVID-19. Według portalu szczepienia tych służb miałyby zacząć się 25 stycznia.

"To fake news. Zgodnie z rekomendacją Rady Medycznej przy premierze Mateuszu Morawieckim od 25.01 będą szczepieni wyłącznie seniorzy 70+" - napisał na Twitterze Dworczyk, który jest też pełnomocnikiem rządu ds. szczepień.

W Polsce szczepienia rozpoczęły się 27 grudnia. W grupie zero szczepieni są w tzw. szpitalach węzłowych, których jest 509, pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych, a także rodzice wcześniaków.

25 stycznia mają ruszyć szczepienia osób z grupy I. W pierwszej kolejności mają być szczepieni seniorzy - od 15 stycznia będzie możliwość umawiania na szczepienia seniorów powyżej 80 roku życia, a od 22 stycznia seniorów powyżej 70 roku życia - 25 stycznia mają rozpocząć się szczepienia dla wszystkich powyżej 70 roku życia.

W grupie I są też pensjonariusze domów pomocy społecznej (mają być szczepieni od 18 do 22 stycznia przez zespoły wyjazdowe) pensjonariusze zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu oraz służby mundurowe i nauczyciele.