Pracownia Social Changes przeprowadziła badanie według dwóch scenariuszy - jeden z nich nie obejmuje udziału w wyborach partii Szymona Hołowni - Polska 2050, drugi - obejmuje.

W scenariuszu uwzględniającym start partii Hołowni na Zjednoczoną Prawicę (PiS, Solidarna Polska, Porozumienie) zagłosowałoby 33 proc. badanych, na Polskę 2050 - 20 proc., na KO - 19 proc., na Lewicę ((SLD, Wiosna, Lewica Razem) - 11 proc., na Konfederację - 8 proc., na Kukiz'15 - 4 proc., a na PSL - 3 proc. W tym wariancie 2 proc. respondentów zadeklarowało chęć oddania głosu na "inne ugrupowanie".

W wariancie bez partii Polska 2050 Zjednoczona Prawica mogłaby liczyć na 35-procentowe poparcie, Koalicja Obywatelska na 25 proc., Lewica na 13 proc. poparcia. Ponad progiem wyborczym znalazłyby się ponadto: Konfederacja z 9-procentowym poparciem oraz Kukiz'15 - z 5-procentowym. Poniżej progu wyborczego znalazłoby się natomiast Polskie Stronnictwo Ludowe z wynikiem 3 proc. Z badania wynika również, że 10 proc. respondentów zadeklarowało chęć oddania głosu na "inne ugrupowanie".

Reklama

Ankietowani pytani byli również, czy wzięliby udział w wyborach parlamentarnych, gdyby odbywały się w najbliższą niedzielę. Twierdząco odpowiedziało 64 proc. respondentów, z czego 44 proc. - "zdecydowanie tak", a 20 proc. - "raczej tak". Nie wzięłoby udziału w wyborach 23 proc. badanych, z czego 12 proc. - "zdecydowanie nie", a 11 proc. - "raczej nie". 13 proc. badanych odpowiedziało "trudno powiedzieć".

Badanie pracowni Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków N=1040 osób w dniach od 25 do 28 grudnia 2020 roku.