Szczepienia przeciwko COVID-19 rozpoczęły się w całym kraju w niedzielę. Pierwsza Małopolanka, pielęgniarka Krystyna Matusik, została zaszczepiona w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

W niedzielę w placówce tej preparat otrzymało 150 osób, a w poniedziałek – ponad 360. Do czwartku szpital ma zaszczepić 825 osób – dla tylu właśnie dawki otrzymał w niedzielę.

W poniedziałek do szczepień przeznaczono pięć gabinetów lekarskich i trzy pielęgniarskie. Liczba ta zwiększyła się, bo w niedzielę trzy gabinety lekarskie i dwa pielęgniarskie działały w związku z zabiegami. Szpital zapowiadał, że liczba personelu i gabinetów będzie systematycznie zwiększana proporcjonalnie do liczby szczepionych.

"Zainteresowanie jest ogromne, więc chcemy zaszczepić jak najwięcej" – powiedziała PAP rzeczniczka prasowa Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Maria Włodkowska. Szczepiony jest personel medyczny i niemedyczny szpitala.

Ponad 3 tys. osób, czyli ok. 60 proc. pracowników Szpitala Uniwersyteckiego, zadeklarowało chęć zaszczepienia się. Oprócz tego na szczepienia do placówki zgłosiło się jeszcze ponad 6 tys. osób spoza szpitala.

W niedzielę siedem szpitali w Małopolsce otrzymało 255 fiolek, czyli 1275 dawek szczepionki. Oprócz Szpitala Uniwersyteckiego preparaty otrzymały: Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego oraz Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie, Specjalistyczny Szpital im. Edwarda Szczeklika i Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie, Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu i Szpital Specjalistyczny im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu.