Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Tortem w sędzinę i torebką foliową w Millera: Oto głośne sprawy o znieważanie funkcjonariusza publicznego

Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Dozorca obraża prezydenta Jako pierwszy obrażony w III RP poczuł się sam prezydent Lech Wałęsa. W 1992 roku policja zatrzymała będącego pod wpływem alkoholu dozorcę z Pińczowa Stanisława P., który słownie obraził Wałęsę. Mężczyznę sądzono w oparciu o art. 270 §1 obowiązującego wówczas kodeksu karnego z 1969 r. („Kto publicznie lży, wyszydza lub poniża Naród Polski, Polskę Rzeczpospolitą Ludową, jej ustrój lub naczelne organy, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8). Sąd Rejonowy wymierzył Stanisławowi P. karę roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Wyrok ten można nazwać precedensowym, od amnestii z 1986 r., kiedy areszty i zakłady karne opuścili więźniowie polityczni, do tego przepisu kodeksu karnego nie sięgano, a podobne wydarzenia traktowano zazwyczaj jako wykroczenia i karano grzywnami.
Dozorca obraża prezydenta Jako pierwszy obrażony w III RP poczuł się sam prezydent Lech Wałęsa. W 1992 roku policja zatrzymała będącego pod wpływem alkoholu dozorcę z Pińczowa Stanisława P., który słownie obraził Wałęsę. Mężczyznę sądzono w oparciu o art. 270 §1 obowiązującego wówczas kodeksu karnego z 1969 r. („Kto publicznie lży, wyszydza lub poniża Naród Polski, Polskę Rzeczpospolitą Ludową, jej ustrój lub naczelne organy, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8). Sąd Rejonowy wymierzył Stanisławowi P. karę roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Wyrok ten można nazwać precedensowym, od amnestii z 1986 r., kiedy areszty i zakłady karne opuścili więźniowie polityczni, do tego przepisu kodeksu karnego nie sięgano, a podobne wydarzenia traktowano zazwyczaj jako wykroczenia i karano grzywnami. / Newspix / JAKUB NICIEJA

Powiązane

Reklama

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    Reklama
    Reklama

    Zobacz więcej