Po 27 lat zaniedbań i niedoinwestowania Marynarka Wojenna nie jest dziś w stanie, którego byśmy oczekiwali; czas najwyższy, aby to się zmieniło - powiedział prezydent Andrzej Duda we wtorek w Gdyni podczas obchodów 98. rocznicy odtworzenia Marynarki Wojennej RP.

Prezydent mówił, że tradycja morska po II RP, po tragedii wojennej, zniszczeniu większości polskiej floty, latach komunizmu, kontynuowana jest w wolnej Rzeczypospolitej.

"I chociaż faktem jest, że marynarka polska, wojenna nie jest dzisiaj w takim stanie, jak byśmy oczekiwali - nie ze względu na brak oddania i służby żołnierzy, bo tej polskiemu wojsku i polskiej marynarce wojennej nigdy nie brakowało - ale przez 27 lat zaniedbania, niedoinwestowania, braku istotnej modernizacji naszej floty. Czas najwyższy, aby to się zmieniło" - podkreślił.

Zwracając się do marynarzy, żołnierzy, prezydent powiedział, że wierzy głęboko w to, że w najbliższych latach proces modernizacji naszej floty zostanie zrealizowany mądrze, z powodzeniem, a przede wszystkim skutecznie. "Tak, żebyście mogli służyć nie tylko z oddaniem, tak jak to czynicie na co dzień, ale także bezpiecznie, sprawnie i bez żadnych kompleksów wobec sowich kolegów z armii sojuszniczych, z armii Sojuszu Północnoatlantyckiego, z którymi spotykajcie się na co dzień w trakcie służby" - powiedział prezydent.

Podczas obchodów prezydent wręczył akt mianowania na stopień kontradmirała dowódcy 3. Flotylli Okrętów kmdr. Krzysztofowi Jaworskiemu.