Nowoczesna zapowiedziała w poniedziałek złożenie wniosku do sejmowej komisji etyki ws. wypowiedzi posłanki PiS Beaty Mateusiak-Pieluchy dot. podpisywania oświadczeń przez ateistów, prawosławnych i muzułmanów. Domaga się nagany dla posłanki.

Poinformował o tym dziennikarzy w Białymstoku poseł Nowoczesnej Krzysztof Truskolaski. Dziennikarzom udostępniony został już złożony wniosek; jak się okazało, zawierał jednak błąd w nazwisku posłanki PiS. W rozmowie z PAP Truskolaski powiedział, że błędny wniosek zostanie wycofany i jeszcze w poniedziałek złożony zostanie poprawny.

Posłanka Beata Mateusiak-Pielucha, komentując wydarzenia wokół filmu "Wołyń", napisała na portalu wPolityce.pl: "Powinniśmy wymagać od ateistów, prawosławnych czy muzułmanów oświadczeń, że znają i zobowiązują się w pełni respektować polską Konstytucję i wartości uznawane w Polsce za ważne. Niespełnianie tych wymogów powinno być jednoznacznym powodem do deportacji".

Później Mateusiak-Pielucha odniosła się do swoich słów we wpisie na Facebooku. "Napisałam o problemie związanym z zagrożeniem, jakie stanowi coraz większa ilość pracujących i żyjących w Polsce imigrantów, od których, moim zdaniem, należy wymagać poszanowania naszych praw i wartości, jak od każdego gościa, który chce przebywać w naszym domu. Nie ma to nic wspólnego z katolicyzmem, czy innym wyznaniem" - wyjaśniła posłanka PiS.

Truskolaski ocenił na konferencji prasowej, że wypowiedź posłanki PiS jest bulwersująca. "Nie możemy zgodzić się na to, żeby w polskim Sejmie, polski poseł mówił takim językiem i obrażał mniejszości narodowe, mniejszości wyznaniowe" - podkreślił.

Według posła niedopuszczalne jest również to, iż nikt z kierownictwa PiS nie zdementował tej wypowiedzi. "Tak naprawdę nikt się nie odniósł, nie przeprosił za to, że pani poseł z Prawa i Sprawiedliwości mówi takie wierutne bzdury" - dodał.

Nowoczesna wnioskuje o ukaranie posłanki PiS naganą. W uzasadnieniu wniosku do komisji etyki napisano, że wymierzenie kary będzie "wyraźnym sygnałem dla wszystkich posłów, że Sejm RP nie godzi się na dyskryminację m.in. na tle rasowym, wyznaniowym, szerzenie poglądów ksenofobicznych w debacie publicznej w Polsce oraz godzenie w prawo do wolności wyznaniowej Polaków i cudzoziemców".

W uzasadnieniu Nowoczesna przywołuje też artykuły z Konstytucji RP mówiące o zapewnieniu wolności sumienia i religii każdemu. Dlatego - zaznaczył Truskolaski - "takie wypowiedzi, jak posłanki PiS są niedopuszczalne".

W poniedziałek wniosek do komisji etyki o ukaranie posłanki PiS złożyli posłowie PO - Robert Tyszkiewicz i Monika Wielichowska, w miniony piątek podobny wniosek złożył też poseł Piotr Apel z Kukiz'15.

Komisja etyki, po rozpatrzeniu sprawy i stwierdzeniu naruszenia przez posła "Zasad etyki poselskiej", może w drodze uchwały: zwrócić posłowi uwagę, udzielić upomnienia lub nagany. Uchwały komisji podaje się do wiadomości publicznej.