Grupa rosyjskich pisarzy i innych ludzi pióra ogłosiła w piątek list otwarty, w którym zaprotestowała przeciwko próbie ustanowieniu w Rosji ideologii państwowej, co zaproponował ostatnio lider prokremlowskiej partii Sprawiedliwa Rosja Siergiej Mironow.

Autorzy listu ostrzegają, że byłoby to równoznaczne z "przewrotem państwowym".

"Wyrażamy głębokie zaniepokojenie wobec faktu, że w kraju demonstracyjnie ogłasza się zamiar dokonania zmiany systemu politycznego, co innymi słowy oznacza zamach stanu" - oświadczają sygnatariusze listu, który pojawił się na Facebooku pisarza Lwa Timofiejewa.

Pod listem podpisali się m.in. pisarka Ludmiła Ulicka, laureatka literackiej nagrody Nobla Swietłana Aleksijewicz, prozaik i poeta Władimir Wojnowicz, poeta i eseista Lew Rubinstein, pisarze Anatolij Kurczatkin i Aleksiej Simonow - laureat Nagrody Wolności Słowa Międzynarodowego Stowarzyszenia Press Clubów.

Mironow twierdzi, że artykuł 13 rosyjskiej konstytucji, który zabrania w sposób jasny ustanawiania obowiązkowej ideologii państwowej, nie odpowiada już interesom narodowym Rosji i wymaga zmiany.

Lider Sprawiedliwej Rosji podkreśla jednocześnie, że ideologia państwowa jest potrzebna, ale nie powinna ona być obowiązkowa, jak było w Związku Radzieckim, którego konstytucja ustanawiała kierowniczą rolę partii komunistycznej.

"Byłoby naiwnością wątpić w to, że jeśli Rosji narzucona zostanie ideologia państwowa (narodowo-patriotyczna czy jakaś podobna), każdy odrębny punkt widzenia będzie uważany za antypaństwowy ze wszystkimi tego konsekwencjami w postaci represji" - ostrzegają sygnatariusze listu.

Twórcy, którzy podpisali się pod listem otwartym, ostrzegają, że zmiana artykułu 13 konstytucji byłaby "kolejnym, być może ostatnim krokiem na drodze do przekształcenia Rosji w państwo totalitarne".