Polska oczekuje, że planująca wystąpienie z Unii Europejskiej Wielka Brytania wywiąże się ze wszystkich swoich zobowiązań wobec budżetu UE na lata 2014-2020 - powiedział w czwartek w Brukseli wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański.

W środę Szymański wziął udział w spotkaniu z negocjatorami Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej, którzy będą prowadzić rozmowy z Londynem w sprawie warunków Brexitu. Sprawa brytyjskich zobowiązań wobec unijnego budżetu to jeden z głównych problemów do ustalenia w tych negocjacjach.

"Wielka Brytania z całą pewnością chciałaby ograniczyć stopień swojego zaangażowania finansowego w projekty europejskie. Te pieniądze, mam wrażenie, niektórzy brytyjscy politycy już zaczęli wydawać na bardzo zbożne zresztą cele. Ale nie jest to takie proste" - powiedział Szymański dziennikarzom.

Jak dodał, UE, razem z Wielką Brytanią, uzgodniła zobowiązania finansowe wobec unijnego budżetu do roku 2020. "Wewnętrzna sytuacja w jednym z krajów członkowskich nie może automatycznie skutkować wygaszeniem tego typu obligacji" - ocenił minister.

"To logiczne i jasne stanowisko, że zobowiązania, co do których Wielka Brytania sama dobrowolnie przystała, powinny być respektowane" - dodał.