Niemcy przyjęły we wtorek pierwszy transport uchodźców z Włoch w ramach unijnej umowy o relokacji imigrantów. Samolotem do Monachium przyleciało 228 osób - podała agencja dpa. Berlin zobowiązał się do przyjęcia 27 tys. osób z Włoch i Grecji, by odciążyć te kraje.

Uchodźcy zostaną ulokowani w różnych częściach Niemiec, gdzie oczekiwać będą na rozpatrzenie ich wniosków o azyl.

Jak wynika z listu szefa MSW Thomasa de Maiziere'a do Bundestagu, opublikowanego w zeszłym tygodniu przez dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung", Niemcy oferują Włochom i Grecji - krajom, które najbardziej ucierpiały w wyniku kryzysu migracyjnego - co miesiąc po 500 miejsc na relokację uchodźców.

We wrześniu ub. roku UE uzgodniła, że 160 tysięcy uchodźców z Syrii i Erytrei, którzy docierają do Włoch i Grecji, zostanie rozdzielonych pomiędzy pozostałe państwa członkowskie w ciągu dwóch lat. Na każdy kraj przypadła określona kwota uchodźców, którzy mają zostać relokowani. Niemcy zobowiązały się do przyjęcia 27 tys. osób.

Dotychczas udało się rozdzielić jedynie około 6 tysięcy uchodźców. W ramach projektu pilotażowego Niemcy przyjęły w zeszłym roku tytułem próby 37 osób z Grecji i 20 z Włoch.

De Maiziere zaznaczył w liście do posłów, że nadal zabiega o włączenie się do akcji relokacji imigrantów także innych krajów UE. (PAP)