Niepodległość nie jest dana raz i na zawsze; o niepodległość trzeba w jakimś sensie walczyć i należy ją budować każdego dnia - mówił w piątek w Belwederze prezydent Andrzej Duda wręczając odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu.
Reklama

Prezydent wskazywał, że przez 123 lata walki o polską niepodległość zginęło tysiące "naszych rodaków". Polacy nigdy nie przerywali walki - podkreślał Duda - ale także polski naród, choć były w nim różne poglądy i przekonania, nigdy się nie poddał i ciągle pracował na rzecz odzyskania niepodległości.

Jak mówił właśnie praca polskich artystów, profesorów, lekarzy, ludzi, którzy prowadzili "po prostu zwykłą działalność społeczną" budowała polski naród, co prowadziło do niepodległości. "Nie byłoby jej bez ich działalności" - podkreślił.

"Dziś ktoś powie, że Polska znów jest niepodległa. Dziś Polska znów sama stanowi o sobie, Polska znów jest państwem suwerennym. Tak, ale jak wiemy wszyscy doskonale, niepodległość nie jest dana raz i na zawsze. O niepodległość trzeba w jakimś sensie walczyć każdego dnia. Niepodległość należy budować każdego dnia" - zaznaczył prezydent Duda.