Droga do nieba nie jest drogą ucieczki przed trudnymi sytuacjami w tym życiu – to droga otwartej konfrontacji z życiem – powiedział we wtorek w Gnieźnie (Wielkopolskie) prymas Polski. Abp Wojciech Polak przewodniczył mszy św. w uroczystość Wszystkich Świętych.

Jak podkreślił w homilii w trakcie mszy odprawionej na miejscowym cmentarzu, modlący się przy grobach swoich bliskich czynią to z nadzieją, że „miłość może dotrzeć aż na tamten świat”.

„Nasza obecność w tym miejscu jest nie tylko dowodem pamięci, wdzięczności i miłości, ale także wiary, że jest możliwe wzajemne obdarowanie, w którym jesteśmy połączeni więzami uczucia poza granice śmierci. Dlatego w tym dniu i w tym miejscu odczuwamy szczególnie żywo rzeczywistość świętych obcowania, naszej wielkiej rodziny, składającej się z wszystkich członków Kościoła, zarówno nas, którzy jeszcze pielgrzymujemy na ziemi, jak i tych (…) którzy już ją opuścili i odeszli do nieba” - powiedział.

Metropolita gnieźnieński zaznaczył, że droga do nieba „to nie jest droga ucieczki przed trudnymi sytuacjami w tym życiu czy zamknięcia się ze swymi problem w sobie samym”.

„To jest droga otwartej konfrontacji z tym życiem, ale w duchu Jezusowych błogosławieństw. To jest droga człowieka, który wie, że łzy i płacz, że nieszczęścia i trudności, że smutek, niedostatek czy cierpienie, że domaganie się prawdy i sprawiedliwości, że szukanie przebaczenia i gotowość do przebaczenia, że konkretne czyny miłosierdzia, że troska o czystość intencji i serca, o wewnętrzną wolność wobec nacisków czy prześladowań, że to wszystko w tym życiu ma sens” – podkreślił prymas.

„Nasi zmarli, za których dziś, w tym świętym miejscu się modlimy, przypominają nam o takiej właśnie drodze. Przecież jeśli ich jeszcze pamiętamy, (…) jeśli się za nich dziś modlimy, jeśli tutaj, w to jesienne popołudnie, razem jesteśmy, to właśnie dlatego, że w ich i w naszym zmaganiu, widzimy sens życia i drogę do Domu Ojca”- dodał.

W uroczystość Wszystkich Świętych abp Wojciech Polak przewodniczył mszy św. na cmentarzu św. Piotra – najstarszej nekropolii w Gnieźnie, gdzie spoczywają m.in. gnieźnieńscy biskupi pomocniczy, zasłużeni kapłani i powstańcy wielkopolscy.