Nagrody „Polski Kompas” przyznawane są dla osób i instytucji, które w szczególny sposób zasłużyły się dla rozwoju polskiej gospodarki.

"Jest to wyróżnienie dla rządu i dla Prawa i Sprawiedliwości" - powiedziała premier odbierając nagrodę. Podkreśliła, że społeczeństwo obdarzyło jej partię "nadzieją i zaufaniem" i jest to największy kapitał Prawa i Sprawiedliwości oraz rządu - "kapitał, którego nie można zmarnować".

Wcześniej z szefową rządu wywiad przeprowadził redaktor naczelny tygodnika "W sieci" Jacek Karnowski.

Reklama

"Czy można już powiedzieć dzisiaj, że plan gospodarczy jest ostatecznie naszkicowany" - pytał Karnowski. "Mamy bardzo dobry plan, który jest dziełem naszego całego środowiska. Ostatecznie ukształtował go Mateusz Morawiecki, który także wziął na siebie przeprowadzenie Planu Odpowiedzialnego Rozwoju (...) Mamy wszystkie dane i narzędzia ku temu, by ten wielki cywilizacyjny skok zrobić" - zapewniła Szydło.

Odnosząc się do zapowiadanych przez rząd zmian podatkowych, premier poinformowała, że prace nad jednolitym podatkiem trwają. "Dzisiaj Komitet Ekonomiczny pod przewodnictwem Mateusza Morawieckiego zajmował się tym tematem. Chcemy przygotować dobrą propozycję, taką która z jednej strony wyrówna szanse, bardzo niesprawiedliwy podział płacenia danin w Polsce, gdzie bardzo dobrze zarabiający płacą relatywnie mniej niż ci, którzy mają niższe dochody. Wielkim wyzwaniem jest to, by ten podatek premiował przedsiębiorców". (...) Jeżeli nie uda się takiej metody wypracować to nie będziemy go wprowadzali w życie. Dzisiaj jesteśmy zdeterminowani do tego, ażeby jednolity podatek był gwarancją dla przedsiębiorcy, że będą mieli preferencje w prowadzeniu swej działalności".

Dodała, że w najbliższym czasie rząd przyjmie kierunkowe rozwiązania i jeżeli będzie akceptacja m.in. Komitetu Ekonomicznego RM, będziemy je wprowadzali w życie. Zapewniła, że osoby płacące 19-procentowy podatek "nie oberwą" po kieszeni.

Szydło zapytana, jakie kluczowe rozwiązania przygotowuje rząd na przyszły rok, odpowiedziała, że sukces rządu w dużej mierze zależy od tego czy powiedzie się Plan Odpowiedzialnego Rozwoju i programy gospodarcze. "My chcemy łączyć coś, co dla wielu polityków jest niemożliwe do połączenia, a nam się to na razie udaje (...) , chcemy łączyć sprawy społeczne ze sprawami gospodarczymi, chcemy by gospodarska budowała możliwość realizacji ambitnych celów społecznych. W Polsce jest zbyt wiele nierówności i niesprawiedliwości, które musimy niwelować" - tłumaczyła Szydło.

Statuetki Polski Kompas 2016 przyznano także Giełdzie Papierów Wartościowych obchodzącej w tym roku swoje 25 lecie; firmie zajmującej się ochroną zdrowia - Pelion SA (dawniej Polska Grupa Farmaceutyczna); spółce Data Techno Park realizującej szereg projektów w sferze innowacji i technologii, większość z nich dotyczy szeroko definiowanej branży medycznej oraz spółce Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) za dywersyfikację dostaw gazu m.in. z szelfu norweskiego.

"Polski Kompas" jest reaktywowanym pomysłem z lat dwudziestych ubiegłego wieku. Obecnie pojawiło się jego drugie wydanie. "Polski Kompas” po raz pierwszy ukazał się w 1922 r. jako rocznik instytucji finansowych i spółek akcyjnych. Projekt powstał z inicjatywy Związku Banków we Lwowie, do którego należała wówczas „Gazeta Bankowa”. Do 1939 r. „Polski Kompas” ukazywał się regularnie co roku, obejmował on wszystkie spółki akcyjne i instytucje finansowe i do pewnego stopnia przypominał dzisiejszy rocznik statystyczny. Obecnie ma on charakter bardziej analityczny. (PAP)