Szef MSZ Francji Jean-Marc Ayrault najprawdopodobniej przyjedzie do Polski w najbliższych dniach - poinformował w piątek minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Aby ta wizyta miała sens musimy zrobić pewien bilans spraw, które w tej chwili są między Polską a Francją - dodał.

Waszczykowski przypomniał, że dwa dni temu rozmawiał telefonicznie z szefem MSZ Francji.

"W czasie tej rozmowy ustaliliśmy, że minister najprawdopodobniej przyjedzie do Polski w najbliższych dniach. Pod warunkiem, że przedstawimy mu jakąś wartość dodaną naszych relacji" - podkreślił.

"Uzgodniliśmy, że aby ta wizyta miała sens musimy zrobić pewien bilans spraw, które w tej chwili są między Polską a Francją. Taki bilans wczoraj ambasador (Francji) otrzymał ode mnie. Na kilku stronach wymieniliśmy płaszczyzny współpracy dotychczasowej i płaszczyzny współpracy, która może w przyszłości zaowocować. No zobaczymy czy Francuzi to ocenią" - powiedział w piątek w TVP 1 szef polskiej dyplomacji.

"Francja jest jednym z naszych istotniejszych partnerów handlowych w Europie Zachodniej. Wartość inwestycji francuskich w Polsce to ok. 20 mld euro. A rocznie handlujemy z Francuzami na poziomie 16-17 mld euro" - dodał.

Pytany czy 4 listopada prezydent Andrzej Duda uda się do Paryża i spotka się z prezydentem Francji Francois Hollande'em, Waszczykowski odpowiedział: "Niewykluczone, ale ostatecznej decyzji jeszcze nie ma".

Głównym tematem czwartkowej rozmowy szefa polskiej dyplomacji z ambasadorem Francji była współpraca bilateralna obu krajów, również w kontekście przygotowań do polsko-francuskich konsultacji międzyrządowych.

Według komunikatu MSZ w trakcie spotkania poruszono także kwestie związane z inwestycjami i wymianą gospodarczą oraz udziałem Francji w programach modernizacji polskiej armii. "Rozmówcy zgodzili się, że skala współpracy polsko-francuskiej jest najlepszym dowodem na jakość strategicznego partnerstwa obu krajów" - podkreślono.

W miniony piątek Pałac Elizejski podał, że prezydent Francji Francois Hollande odłożył planowaną na ten tydzień wizytę w Polsce na skutek fiaska rozmów w sprawie śmigłowców Caracal; w Warszawie Hollande miał wziąć udział w międzyrządowych konsultacjach polsko-francuskich.