Komentatorzy w Portugalii, ojczyźnie przyszłego sekretarza generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, twierdzą, że czwartkowa nominacja Antonio Guterresa może być początkiem reform w ONZ. Za niezbędne uznają zwłaszcza ograniczenie wewnetrznej biurokracji.

Portugalskie media bardzo szeroko informują o nominacji Guterresa przez Radę Bezpieczeństwa ONZ na nowego sekretarza generalnego organizacji. Komentatorzy zgodnie twierdzą, że sukces pochodzącego z Lizbony socjalisty przekłada się na prestiż dla jego kraju.

Dziennikarze telewizji RTP przypominają, że jest to równie medialne wydarzenie, jak lipcowe zdobycie przez Portugalię mistrzostwa Europy w piłce nożnej.

"To niewątpliwie jeden z najważniejszych momentów w historii naszego kraju. Czas pokaże, czy Guterresowi uda się odmienić oblicze ONZ. Zważywszy na jego doświadczenie w pracy na rzecz potrzebujących i migrantów, może jej (ONZ) nadać bardziej ludzką twarz, skoncentrować na działaniach na rzecz praw człowieka" - ocenili komentatorzy RTP.

Podobnego zdania jest szefowa działu politycznego w lizbońskim dzienniku "Diario de Noticias" Paula Sa. Dziennikarka wskazuje na możliwość rozpoczęcia przez Guterresa reformy ONZ.

"Na razie trudno powiedzieć, co będzie priorytetem dla nowego sekretarza generalnego. Guterres jako szef ONZ może próbować skupić się na rozwiązywaniu kryzysów migracyjnych. Jako były Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców ma ku temu wiedzę i doświadczenie. Dodatkową zaletą sprawowania tej funkcji było to, że Guterres poznał bardzo dobrze od środka mechanizmy działania ONZ" - powiedziała PAP Paula Sa.

Dziennikarka odnotowała, że zaletami przyszłego sekretarza generalnego ONZ są również umiejętności prowadzenia dialogu i dokonywania szybkiej analizy, a także dobra znajomość problemów współczesnego świata, szczególne zagadnień społecznych.

Sa przewiduje, że jednym z działań, których Guterres może się podjąć w pierwszej fazie sprawowania nowego urzędu, powinna być walka ze zbiurokratyzowanymi strukturami ONZ.

Z kolei telewizja SIC wskazuje, że czwartkowa nominacja jest dowodem na wysoką jakość portugalskiej dyplomacji. "Zaledwie przed dwoma laty z fotelem przewodniczącego Komisji Europejskiej żegnał się Jose Manuel Barroso, który pełnił tę funkcję przez dziesięć lat, a już mamy kolejnego rodaka na kluczowym stanowisku w najważniejszej organizacji międzynarodowej" - podsumowała zwycięstwo Portugalczyka telewizja SIC.

Tymczasem Radio Renascenca studzi euforię portugalskiej opinii publicznej, przypominając, że Gutteres jako szef ONZ nie będzie dbał o interesy Portugalii w tej organizacji, ale reprezentował wszystkie należące do niej państwa.

Lizbońska rozgłośnia odnotowuje też, że przegrana w rywalizacji z Guterresem bułgarskiej polityk Kristaliny Georgijewy, popieranej przez Niemcy, jest osobistą porażką kanclerz Angeli Merkel.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)