Rada Bezpieczeństwa ONZ porozumiała się w środę, że były premier Portugalii Antonio Guterres powinien zostać następnym sekretarzem generalnym ONZ - poinformował ambasador Rosji. Jak dodał, w czwartek Portugalczyk zostanie formalnie zarekomendowany przez Radę.

"Dziś, po szóstym nieformalnym głosowaniu, mamy wyraźnego kandydata, który nazywa się Antonio Guterres" - oświadczył rosyjski ambasador przy ONZ Witalij Czurkin.

Guterres prowadził we wszystkich dotychczasowych głosowaniach, podobnie jak w szóstym, w którym pięciu stałych członków RB (Rosja, USA, Wielka Brytania, Francja, Chiny) po raz pierwszy głosowało za pomocą kolorowych kart. Dałoby to sygnał, że głosowanej kandydaturze sprzeciwia się któreś z tych państw członkowskich, którym przysługuje prawo weta.

Według źródeł dyplomatycznych w środowym głosowaniu Guterres otrzymał 13 głosów rekomendujących go na szefa ONZ, ani jednego głosu odradzającego jego kandydaturę i dwa głosy neutralne.

We wcześniejszych głosowaniach na wysokich pozycjach plasowali się: szef słowackiej dyplomacji Miroslav Lajczak, dyrektor generalna UNESCO, Bułgarka Irina Bokova oraz były szef serbskiej dyplomacji Vuk Jeremić.

Czurkin poinformował, że Rada spotka się w czwartek rano, by formalnie zatwierdzić kandydaturę Guterresa. RB ONZ musi w tym celu przyjąć rezolucję na zamkniętym posiedzeniu. Do uchwalenia rezolucji potrzeba co najmniej 9 głosów za, przy jednoczesnym braku weta ze strony któregoś ze stałych członków.

Po zatwierdzeniu kandydatury Rada musi zarekomendować ją Zgromadzeniu Ogólnemu ONZ, które formalnie mianuje nowego szefa ONZ w drodze rezolucji.

67-letni Guterres, były premier Portugalii (w latach 1995-2002) i lider portugalskiej Partii Socjalistycznej oraz były wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców jest zwolennikiem reformy Rady Bezpieczeństwa w celu zapewnienia jej "większej operatywności i skuteczności", ale nie ujawnia szczegółów zmian, jakich chciałby w jej działaniu.

Jak zauważa agencja dpa, według niepisanych zasad funkcjonowania ONZ sekretarz generalny powinien właściwie pochodzić z Europy Wschodniej. Pojawiało się też wiele głosów domagających się, by po raz pierwszy na czele ONZ stanęła kobieta.

Obecny sekretarz generalny ONZ, pochodzący z Korei Południowej Ban Ki Mun odchodzi ze stanowiska z końcem 2016 roku po dwóch pięcioletnich kadencjach. (PAP)

akl/ mc/