Prorosyjscy separatyści, którzy w ciągu ostatniej doby blisko 70 razy ostrzelali pozycje ukraińskich sił rządowych w Donbasie, użyli przeciwko nim artylerii – oświadczyło w środę dowództwo armii w Kijowie.

Sztab sił ukraińskich poinformował o dokonanym przez bojowników ataku na szkołę w miejscowości Marjinka, na zachód od Doniecka. Została ona ostrzelana we wtorek w nocy, dzięki czemu nikt nie ucierpiał. Strona ukraińska powiadomiła o tym misję monitoringową Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Choć na linii rozdzielającej oddziały ukraińskie i separatystów formalnie obowiązuje zawieszenie broni, ostatnie 24 godziny były tam bardzo niespokojne. W obwodzie ługańskim separatyści atakowali 36 razy, wykorzystując broń strzelecką, ciężkie karabiny maszynowe, granatniki i moździerze.

W okolicach miejscowości Nowoołeksandriwka i Nowozwaniwka przeciwko siłom ukraińskim użyto artylerii kalibru 122 mm, bojowego wozu piechoty i zestawu rakietowego – podano w komunikacie. Podobna sytuacja panowała na tzw. odcinku donieckim, który został ostrzelany 13 razy oraz na odcinku mariupolskim, gdzie odnotowano 19 ataków., powiadomil;a ukraińska armia

Konflikt na wschodniej Ukrainie ciągnie się od wiosny 2014 roku. Zginęło w nim dotychczas ponad 9,5 tys. ludzi. (PAP)