Deklarację programową, która określi kierunki działalności PO na najbliższe lata, ma przyjąć partia podczas konwencji krajowej rozpoczętej w niedzielę w południe w Gdańsku. Według Grzegorza Schetyny PO ma być konserwatywno-liberalną partią centrową, liberalną też w kwestiach światopoglądowych.

W konwencji, która odbywa się w centrum kongresowym Expo w Gdańsku, bierze udział około półtora tysiąca działaczy Platformy i zaproszonych gości. Gościem specjalnym zjazdu jest b. prezydent i b. lider Solidarności Lech Wałęsa.

Zaplanowana na 3 godziny konwencja Platformy ma składać się z trzech części. W pierwszej z nich głos zabierze szef Platformy Grzegorz Schetyna, który nakreśli wizję ugrupowania na najbliższe lata, a po nim wystąpią liderzy sześciu bloków tematycznych: b. premier Ewa Kopacz, b. szef MON i b. wicepremier Tomasz Siemoniak, b. wiceszef MSZ ds. europejskich Rafał Trzaskowski, b. minister sprawiedliwości Borys Budka, europoseł Janusz Lewandowski oraz wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Na drugą część konwencji złoży się sześć paneli dyskusyjnych zatytułowanych: "Wartości", "Lepsze życie", "Obywatel i solidarność społeczna", "Polska, Europa, Świat", "Sprawne państwo bliżej ludzi" oraz "Przyszłość".

Debata panelowa ma objąć takie zagadnienia jak: gospodarka i finanse, zdrowie, polityka senioralna i polityka społeczna, sprawy zagraniczne i Unia Europejska, edukacja, tożsamość i kultura, bezpieczeństwo i sprawy wewnętrzne, a także funkcjonowanie państwa i wymiar sprawiedliwości.

W trzeciej części konwencji Platforma ma przyjąć deklarację programową zatytułowaną „Polska obywatelska 2.0”.