Poza eurolandem obok Polski pozostają Dania, Chorwacja, Czechy, Rumunia, Szwecja, Bułgaria i Węgry, a także Wielka Brytania. Do Warszawy zaproszeni zostali przedstawiciele premierów, resortów spraw zagranicznych i finansów wszystkich państw członkowskich Unii nieposiadających wspólnej waluty, z wyjątkiem Wielkiej Brytanii, której obywatele w czerwcowym referendum zdecydowali o opuszczeniu Unii Europejskiej.

"To początek procesu, który będzie trwał" - mówił PAP po poniedziałkowym spotkaniu Szymański, który zaprosił delegatów na rozmowy do Warszawy. "Zależy nam, by konieczne reformy w strefie euro były efektywne i szybkie. By tak się stało, potrzebujemy dobrej współpracy z krajami spoza strefy euro, które pozostają ważną i silnie zintegrowaną częścią wspólnego rynku w UE" - komentował.

Wcześniej wiceminister spraw zagranicznych mówił też, że celem spotkania jest wypracowanie dobrych kanałów komunikacji wśród państw spoza strefy, by ich głos był wyraźny w debacie o przyszłości strefy euro. (PAP)

Reklama