Decyzję prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, o powołaniu na stanowisko kolejnego wiceprezydenta można porównać do "pudrowania trupa" - powiedział Jacek Sasin (PiS). Dodał, że zapowiedziany audyt ws. reprywatyzacji, to próba zyskania na czasie. Jak mówił, PiS domaga się dymisji prezydent.
Reklama

Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała w środę, że Renata Kaznowska została powołana na stanowisko wiceprezydenta Warszawy. Będzie czwartym wiceprezydentem.

"Afera, która jest udziałem pani prezydent i jej administracji, jest aferą bez precedensu w dziejach Warszawy" - podkreślił Sasin na konferencji prasowej w Sejmie. Stwierdził, że "dzisiaj żadne decyzje kadrowe, które są podejmowane w Warszawie, a które nie dotyczą samej prezydent, nie mogą mieć żadnego wpływu na ocenę sytuacji w Warszawie". Ocenił, że "mamy do czynienia z prezydent Warszawy, która jest całkowicie skompromitowana".

"Traktujemy tę decyzję, którą pani prezydent dzisiaj podejmuje, jako decyzję, którą właściwie można porównać do pudrowania trupa" - powiedział.

Sasin przypomniał, że jego partia niezmiennie domaga się natychmiastowej dymisji Gronkiewicz-Waltz, i nie chce czekać "na żadne wyniki audytów", które prezydent zapowiada. Jak uzasadnił traktuje audyt "jako sposób na zyskanie na czasie, takie doczołganie się do końca kadencji".

Poseł ocenił, że zapowiedziany przez Gronkiewicz-Waltz audyt ma dotyczyć "właściwie wszystkich decyzji reprywatyzacyjnych w Warszawie od 1990 r.". W związku z tym - przekonywał - "musi trwać bardzo długo, jeśli ma być poważnie traktowany". Dodał, że samo wyłonienie firmy audytowej przebiega w tej chwili "bardzo powoli".

PiS ma też wątpliwości, co do rzetelności samego audytu. "Firma wyłoniona przez urząd będzie niejako działać w interesie tego urzędu" - stwierdził Sasin.

Zwrócił uwagę, że prawdziwy audyt w Warszawie przeprowadzają instytucje państwa, czyli CBA i prokuratura.

"Nie ma potrzeby innych działań, ważne żeby dzisiaj uwolnić Warszawę, uwolnić samorząd warszawski od ciężaru jakim jest ta władza, władza skompromitowana aferą reprywatyzacyjną i skupiona tylko i wyłącznie na tłumaczeniu tej afery i próbie wywinięcia się z odpowiedzialności, a tym samy władza, która nie będzie interesowała się w najbliższym czasie problemami warszawiaków" - mówił Sasin. "Szybkie zakończenie rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz w Warszawie leży po prostu w interesie Warszawy i warszawiaków" - podsumował.

W ubiegłym tygodniu Gronkiewicz-Waltz poinformowała, że z ratusza odchodzi dwóch dotychczasowych wiceprezydentów: Jarosław Jóźwiak - jego miejsce zajął b. poseł PO, a obecnie sędzia Trybunału Stanu Witold Pahl - i Jacek Wojciechowicz. Prezydent zwolniła poza tym dyscyplinarnie dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Marcina Bajkę, zapowiedziała audyt procesu reprywatyzacji, a na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Warszawy zapewniała, że chce wyjaśnić kwestie reprywatyzacji do końca.