Szerszą współpracę pomiędzy Kielcami a Radomiem w obszarze promocji radomskiego lotniska w regionie świętokrzyskim zaproponowali działacze SLD z tych miast. Ich zdaniem Kielce nie mają szans na własne lotnisko, dlatego powinny wspierać rozwój portu lotniczego w Radomiu

Szef SLD w Kielcach i radny miejski, Marcin Chłodnicki zaproponował, by z uwagi na brak szans na budowę lotniska w Kielcach z pieniędzy unijnych, nawiązać bliską współpracę z portem lotniczym w Radomiu.

Ta współpraca – w jego ocenie – na razie mogłaby się odbywać w obszarze promocji radomskiego lotniska, m.in. przez Regionalną Organizację Turystyczną Województwa Świętokrzyskiego, Kielecki Park Technologiczny czy lokalne firmy.

Już w czerwcu Port Lotniczy Radom i Targi Kielce podpisały umowę o współpracy. Radomskie lotnisko jest rekomendowane klientom, którzy wybierają się na targi w Kielcach. „Zależy nam na dobrej współpracy z regionem świętokrzyskim, chociażby z tego powodu, że coraz więcej pasażerów korzystających z naszego lotniska – to mieszkańcy północnej części tego województwa i samych Kielc” – powiedział PAP w rzecznik Portu Lotniczego Radom Kajetan Orzeł.

Chłodnicki, pytany przez dziennikarzy, czy - jego zdaniem - Kielce mogłyby się włączyć w finansowanie działalności radomskiego lotniska, które utrzymuje gmina, odpowiedział, że na tym etapie, na pewno nie. "Na tym etapie chcemy, by władze Radomia i Kielc zrobiły pierwszy krok. Usiądźmy, podpiszmy umowy partnerskie, zacznijmy działać w obszarze marketingowym, zobaczymy po jakimś czasie(...) jakie są z tego korzyści” – powiedział.

Przewodniczący radomskiego SLD Marcin Dąbrowski zaapelował dziś do prezydentów Kielc i Radomia oraz marszałków województw świętokrzyskiego i mazowieckiego, by rozpoczęli rozmowy dotyczące współpracy obydwu regionów. „Wizja odtworzenia Centralnego Okręgu Przemysłowego, oczywiście w mniejszej formie, mogłaby być szansą na lepszy rozwój nie tylko dla Radomia i Kielc, ale także sąsiednich powiatów z obu województw: szydłowieckiego, skarżyskiego czy starachowickiego” – zaznaczył Dąbrowski.

Prezydent Radomia Radosław Witkowski stwierdził z kolei, że widzi duże możliwości współpracy pomiędzy Radomiem a Kielcami. „Nasze oferty, południowego Mazowsza i regionu świętokrzyskiego, są komplementarne. Jest nam po drodze i to jest dobry czas, żeby rozpocząć rozmowy” – zaznaczył Witkowski, deklarując, że w najbliższym czasie zaproponuje spotkanie z władzami Kielc i woj. świętokrzyskiego.

Radomskie lotnisko jest jedynym spośród 15 portów lotniczych użytku publicznego w Polsce, które powstało bez wsparcia unijnego. Miasto zainwestowało w jego powstanie ponad 90 mln zł. Zgodnie z założeniami przyjętymi w biznesplanie Port Lotniczy Radom wygeneruje dodatni wynik dopiero w 2025 r.(PAP)