"Od 1990 r. jesteśmy zakładnikami reprywatyzacji, a Hanna Gronkiewicz-Waltz jest pierwszym prezydentem Warszawy, który chce tę sprawę od początku do końca wyjaśnić" - powiedział Grzegorz Schetyna, podczas konferencji prasowej przed rozpoczęciem Regionalnej Konwencji PO w Szczecinie. Szef PO zaznaczył, że prezydent stolicy ma "pełne wsparcie partii w wyjaśnieniu tej sprawy".

Jego zdaniem pierwszym krokiem musi być ujawnienie wszystkich decyzji sądowych oraz administracyjnych dotyczących reprywatyzacji. "Tam gdzie prawo zostało złamane i dochodziło do nieprzyzwoitych zachowań, a także do zwykłej ludzkiej chciwości czy doprowadzonych do absurdu decyzji administracyjnych – tam prawo powinno działać i reagować" - podkreślił.

Schetyna przypomniał, że w 2015 r. została przyjęta przez Sejm tzw. mała ustawa reprywatyzacyjna autorstwa Platformy Obywatelskiej. "W zeszłym tygodniu złożyliśmy następną dużą ustawę reprywatyzacyjną dotyczącą miasta stołecznego Warszawy. Chcemy pracować nad projektem ze wszystkimi partiami politycznymi" - dodał.

Na pytanie o referendum w sprawie odwołania prezydent Warszawy, Schetyna powiedział, że "każdy kto weźmie udział w referendum będzie głosował na PiS".

"Jestem przekonany, że Hanna Gronkiewicz-Waltz będzie potrzebowała najbliższych 2 lat, aby wyjaśnić kwestie reprywatyzacji. Nawet jeżeli podpisy (pod wnioskiem o referendum) zostaną zebrane to frekwencja nie będzie dostateczna. Każdy z warszawiaków, który będzie zapraszany, żeby najpierw złożyć podpis, a potem wziąć udział w referendum, będzie musiał wiedzieć, że jego obecność przy urnach referendalnych będzie świadczyć o wyborze komisarza, którego wskaże rząd PiS i premier Beata Szydło" - podkreślił.

Schetyna przypomniał również, że w 2001 r., kiedy rządziła koalicja AWS i Unia Wolności pod kierownictwem premiera Jerzego Buzka była szansa na rowiązanie problemu reprywatyzacji.

"Rząd złożył wówczas ustawę, która dotyczyła wszystkich majątków zabranych, a które miały wrócić do prawowitych właścicieli. Została ona przyjęta przez Sejm i Senat, ale zawetowana przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Wtedy była ogromna szansa, żeby tę sprawę wyjaśnić i zamknąć. Tak się nie stało" - powiedział lider PO.

Zgodnie z zapowiedzią prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz ogłoszenie ws. przeprowadzenia audytu dot. reprywatyzacji pojawiło się w piątek po południu na stronach internetowych warszawskiego urzędu. 22 września Rada Warszawy ma podjąć drugą próbę powołania komisji ds. reprywatyzacji. (PAP)