"W tysiącach polskich parafii przez całe lato trwało organizowanie akcji, zbieranie zapotrzebowania od placówek szkolnych, rodzin i uczniów i wypełnianie pustych plecaków przez darczyńców. W akcję włączyło się również wielu sponsorów pomagających hurtowo kupować plecaki i przybory szkolne" - powiedział Kęska.

Podkreślił jednocześnie, że akcja miała szczególny wyraz dzięki zaangażowaniu osób publicznych, które spakowały wyprawki szkolne. "Wyprawki te zostały przekazane dzieciom podczas wielkiego finału akcji w Lublinie 28 sierpnia, żeby 1 września dzieci mogły ruszyć do szkoły" - dodał.

Jak relacjonował rzecznik Caritas, prezydent Andrzej Duda, pakując wyprawkę szkolną powiedział: "W tych tornistrach są nie tylko przybory szkolne, jest w nich energia, która młodym ludziom, którym nie zawsze sprzyja los, pomoże dobrze się uczyć".

Reklama

"Najważniejsze jest to, żeby dzieci poszły do szkoły odważnie, z uśmiechem, energią i wiarą w to, że czeka ich dobra przyszłość. Dobra nauka i wiara w siebie pozwalają przekroczyć zjawisko dziedziczenia biedy, z którym mamy w Polsce duży problem" – powiedział dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz.

Jak poinformował Kęska, po raz szósty w akcji uczestniczyli wydawcy z Sekcji Edukacyjnej Polskiej Izby Książki, którzy do tej pory przekazali dzieciom z ubogich rodzin poprzez Caritas 60 tys. podręczników.

Wsparcie edukacyjne dzieci jest jedną z najdłużej i najintensywniej prowadzonych aktywności Caritas w Polsce. Poza akcją "Tornister Pełen Uśmiechów", Caritas udziela pomocy przez całoroczne stypendia edukacyjne. W Polsce funkcjonuje również 180 świetlic socjoterapeutycznych Caritas, w których dzieci i młodzież odrabiają lekcje i uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych. Dzieciom również poświęcona jest najważniejsza akcja Caritas – "Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom". (PAP)