Posłowie Jacek Protasiewicz i Stanisław Huskowski odwołali się od decyzji zarządu partii o wykluczeniu ich z Platformy Obywatelskiej. Ich odwołaniami zajmie się teraz krajowy sąd koleżeński PO.Protasiewicz w piśmie adresowanym do zarządu Platformy napisał, że wnioskuje o odwołanie uchwały o jego wykluczeniu z partii. Jak dodał, prosi też o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia zawierającego wyjaśnienie, jakie okoliczności oraz argumenty wpłynęły na zaproponowanie i przegłosowanie uchwały o jego wykluczeniu z partii.

"Złożyłem dziś odwołanie od uchwały zarządu o wykluczenie oraz wniosek o doręczenie mi na piśmie uzasadnienia tej uchwały" - powiedział w środę PAP Protasiewicz. Jak mówił, w piśmie, które otrzymał, znalazła się informacja, że powodem podjęcia decyzji przez zarząd PO jest jego działanie na szkodę partii, ale - jak zastrzegł - zabrakło szerszego uzasadnienia, jakie są powody jego wykluczenia z PO.

Odwołanie od uchwały o wykluczeniu z partii złożył też poseł Huskowski. Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP, nie został poinformowany, dlaczego został wykluczony z partii ani nie czuje się "w żaden sposób winny". Jak zaznaczył, domyśla się, że chodziło o jego list do parlamentarzystów PO, w którym skrytykował Schetynę za rozmowy z PiS na temat utworzenia koalicji w sejmiku dolnośląskim. "Przyniosłem złą wiadomość, że przewodniczący Schetyna kolaboruje z PiS i za to wyleciałem z partii" - podkreślił Huskowski.

Sekretarz generalny PO Stanisław Gawłowski powiedział w środę PAP, że kwestią odwołań od decyzji zarządu PO zajmie się krajowy sąd koleżeński partii. "W tej sprawie zarząd partii nie będzie się już wypowiadał; zgodnie ze statutem, odwołaniami zajmie się krajowy sąd koleżeński i to on wysłucha argumentów, które mają posłowie" - wyjaśnił. Jak dodał, nie przewiduje, żeby decyzja zapadła szybko.

Przewodnicząca krajowego sądu koleżeńskiego PO Halina Rozpondek powiedziała PAP, że sąd koleżeński kwestią odwołań zajmie się we wrześniu.

W drugiej połowie lipca posłowie: Michał Kamiński, Jacek Protasiewicz i Stanisław Huskowski zostali wykluczeni z Platformy oraz jej klubu parlamentarnego. Decyzję podjął zarząd krajowy Platformy. Protasiewicz, to były wiceszef europarlamentu i b. lider dolnośląskiej PO, który przed trzema laty wygrał wybory w regionie z obecnym przewodniczącym PO Grzegorzem Schetyną. Huskowski to b. prezydent Wrocławia (2001-2002) i wiceminister administracji i cyfryzacji w latach 2013-2015.

"Zarząd podjął decyzje personalne dotyczące wykluczenia ze składu członków Platformy Obywatelskiej czterech osób – wśród nich chodzi o trzech posłów. Te trzy osoby to pan poseł Huskowski, pan poseł Kamiński oraz pan poseł Protasiewicz" – powiedział dziennikarzom po posiedzeniu zarządu rzecznik PO Jan Grabiec. Według Grabca, powodem wyrzucania ich z partii jest "szkodzenie wizerunkowi Platformy Obywatelskiej" i działanie na jej szkodę.

Huskowski z Protasiewiczem nie wykluczyli, że jeśli nie zostaną ponownie przyjęci do PO, to wówczas wspólnie z Kamińskim założą trzyosobowe koło poselskie. Współpracownicy Schetyny w nieoficjalnych rozmowach nie dopuszczają możliwości powrotu któregokolwiek z usuniętych z partii posłów.