Reklama

Ekspozycję "Jan Paweł II. Źródła" można oglądać jeszcze przez trzy dni, do 15 sierpnia, w specjalnie w tym celu przygotowanym pawilonie wystawienniczym na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Ostatniego dnia, w poniedziałek, organizatorzy zapraszają na oprowadzanie kuratorskie w godz. 20-23. Zwiedzających nie obowiązują wcześniejsze zapisy ani bilety. Tego dnia pawilon otwarty będzie do północy.

"Na zakończenie ekspozycji organizatorzy przewidzieli także dodatkowe, efektowne oświetlenie fasady pawilonu na Krakowskim Przedmieściu" - czytamy w informacji prasowej przesłanej PAP przez Centrum Myśli Jana Pawła II, współorganizatora wystawy.

W ciągu trzech tygodni trwania ekspozycji obejrzało ją ponad 80 tyś. osób z całego świata. Wystawę przewidziano jako dodatkową atrakcję z okazji Światowych Dni Młodzieży. Miała upamiętniać 1050. rocznicę chrztu Polski oraz promować historię naszego kraju wśród pielgrzymów i zagranicznych turystów, odwiedzających w tym czasie Warszawę.

Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski - współorganizatora ekspozycji - w rozmowie z PAP podkreślał, że wystawa cieszy się dużą popularnością. "Jest z jednej strony dosyć prosta, z drugiej, dzięki cytatom Jana Pawła II, jest dobrym wprowadzeniem do historii Polski" - mówił. Nie wykluczył też możliwości ponownego zaprezentowania ekspozycji w innym mieście.

W pawilonie wystawienniczym wyłożono księgi pamiątkowe, które szybko wypełniły liczne wpisy. Wśród zwiedzających byli mieszkańcy wszystkich kontynentów, pochodzący m.in. z Argentyny, USA, Brazylii, Australii, Hiszpanii, Malezji, Rosji, RPA, Kenii, Kolumbii, Japonii, Kanady, Filipin, Francji, Chile, Nowej Zelandii, Portugalii, Libii i Zambii.

Tytuł ekspozycji odnosi się do dziejów Polski jako źródeł myśli Jana Pawła II. Wystawa obfituje w liczne cytaty, refleksje i komentarze polskiego papieża. Wystawy nie tworzą tradycyjne eksponaty, lecz reprodukcje i instalacje multimedialne oparte na materiałach pochodzących ze zbiorów i archiwów Muzeum Historii Polski, Biblioteki Narodowej oraz Archiwum Głównego Akt Dawnych.

Wśród zamieszczonych materiałów znajdują się kopie historycznych zdjęć m.in. z pielgrzymek Jana Pawła II, reprodukcje obrazów o tematyce historycznej oraz biogramy świętych i błogosławionych. Przedstawionym na wystawie wydarzeniom historycznym i związanym z nimi eksponatom, ikonografiom towarzyszą cytaty z homilii, przemówień, listów czy książek Jana Pawła II. Wystawa opisana jest w języku polskim i angielskim.

Ekspozycja przedstawia elementy polskiej historii, w której szczególną rolę odegrały osoby związane z Kościołem. Ścieżka zwiedzania wiedzie przez sześć stref poświęconych różnym dziejom polskiego państwa. Chronologię narracji wyznaczają wybrane daty i miejsca począwszy od chrztu Mieszka I w 966 r. aż po przejście Jana Pawła II przez bramę lednicką i symboliczne wkroczenie w trzecie tysiąclecie.

Ekspozycja została objęta honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. W sobotę i niedzielę otwarta będzie w godzinach 10-22, zaś w poniedziałek do północy. (PAP)