Sytuacja polityczna w Europie była tematem wtorkowego spotkania premiera Węgier i lidera rządzącej partii Fidesz Viktora Orbana oraz prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego - poinformował agencję MTI szef biura prasowego węgierskiego premiera Bertalan Havasi.

Havasi powiedział, że wizyta Kaczyńskiego odbyła się na zaproszenie szefa Fideszu.

„Viktor Orban przyjął swego gościa w parlamencie, a potem udali się do Esztergomu” (na północy Węgier) – powiadomił Havasi. Jak podkreślił, podczas trwającej całe popołudnie rozmowy przeanalizowano sytuację polityczną w Europie.

Wcześniej PAP dowiedziała się ze źródeł w kierownictwie PiS – co potwierdziła rzeczniczka klubu PiS Beata Mazurek - że rozmowa ma dotyczyć przyszłości UE po Brexicie i współpracy PiS z partią Fidesz, a Jarosławowi Kaczyńskiemu podczas wizyty na Węgrzech towarzyszą marszałek Sejmu Marek Kuchciński oraz wicemarszałkowie Ryszard Terlecki i Joachim Brudziński.

Jak dodała Mazurek, spotkanie na Węgrzech to rewizyta. Prezes PiS z szefem węgierskiego Fideszu, premierem Węgier spotkał się w styczniu w Niedzicy (woj. małopolskie).

W drugiej połowie lipca w Warszawie odbyło się spotkanie szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej, na którym ustalono, że V4 we wrześniu na szczycie UE w Bratysławie złoży wspólną propozycję dotyczącą reformy Unii. Na przełomie sierpnia i września, ma dojść do spotkania V4 w Krynicy, które ma posłużyć wypracowaniu ostatecznych propozycji. Polska w lipcu objęła przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej.

16 września w Bratysławie odbędzie się nieformalny szczyt unijny bez udziału Wielkiej Brytanii poświęcony strategii UE na przyszłość.

23 czerwca większość Brytyjczyków opowiedziała się w referendum za opuszczeniem przez kraj UE. Dla Theresy May, która kieruje brytyjskim rządem od 13 lipca, jednym z głównych zadań jest negocjacja z państwami UE warunków i terminu wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE, a także ukształtowanie na nowo relacji Londynu ze Wspólnotą już po Brexicie.