Inscenizacja przybliżająca najważniejsze wydarzenia powstania warszawskiego odbędzie w poniedziałek w Słupsku. Niemców odgrywać będą rekonstruktorzy. W rolę warszawiaków wcielą się wolontariusze, którzy przez kilka ostatnich miesięcy poznawali historię powstania.

Będzie to już czwarta z kolei nawiązująca do powstania inscenizacja, jaka odbędzie się w Słupsku. W tym roku – w 72. rocznicę powstania, zmieniona zostanie jednak lokalizacja. Jak poinformował PAP Jacek Szuba, prezes Fundacji Indygo, która organizuje wydarzenie, sceną dla widowiska nie będzie - jak dotychczas - plac przy pomniku Powstania Warszawskiego, ale Al. Henryka Sienkiewicza, której secesyjna zabudowa przypomina Warszawę sprzed z górą 70 lat.

Na inscenizację złożą się dwie części, a pierwsza z nich będzie próbą pokazania, jak wyglądało życie mieszkańców stolicy przed wybuchem powstania. „Od miesiąca pracujemy nad scenografią: staramy się m.in. zasłonić współczesne szyldy, przystanki itp. reklamami nawiązującymi do lat 40. ubiegłego wieku” – powiedział PAP Szuba dodając, że wolontariusze, którzy wcielą się w ówczesnych warszawiaków będą stosownie przebrani i zaopatrzeni w odpowiednie rekwizyty.

„Co więcej, wolontariusze będą odgrywać konkretne postaci znane z historii” – wyjaśnił Szuba.

Jak mówił mieszkańców stolicy zagrają w inscenizacji osoby, które w ciągu ostatnich kilku miesięcy brały udział w warsztatach poświęconych powstaniu warszawskiemu. „W ramach tych spotkań staraliśmy się przede wszystkim opierać na źródłach, docierać do osób, które żyły w tamtych czasach i zachęcać wolontariuszy - szczególnie ludzi młodych - do samodzielnego korzystania z tej skarbnicy wiedzy” – powiedział PAP Szuba.

Dodał, że wśród wolontariuszy znajdują się ludzie w bardzo różnym wieku - od uczniów, po uczestników uniwersytetów trzeciego wieku, a w czasie spotkań ich uczestnicy nie tylko poznawali szczegóły związane z powstaniem, ale też m.in. szyli stroje czy opaski, które zostaną użyte w czasie inscenizacji.

„Sama inscenizacja, choć dla widzów z pewnością bardzo emocjonująca, dla nas jest po prostu zwieńczeniem kilkumiesięcznej pracy – niecodziennego poznawania historii” – wyjaśnił Szuba dodając, że częścią przygotowań były m.in. spotkania z uczestnikami powstania i ówczesnymi warszawiakami. „Tuż po wojnie do Słupska przyjechało trzy tysiące mieszkańców stolicy i to oni m.in. budowali to miasto, a my teraz chcielibyśmy oddać im - naszymi spotkaniami i inscenizacją - hołd” – wyjaśnił Szuba.

Na inscenizację złoży też pokaz najważniejszych epizodów z 63 dni walk na ulicach Warszawy. W scenariuszu znalazły się m.in. akcja przejęcia Hotelu „Victoria”, utworzenie pierwszej powstańczej rozgłośni konspiracyjnej - „Błyskawicy” czy opanowanie Cafe Clubu – kawiarni, w której swój wolny czas spędzali oficerowie niemieccy.

Szuba poinformował też, że w rolę okupantów wcielą się dwie grupy rekonstrukcyjne - słupsko-szczecińscy grenadierzy z GRH 549 Volksgrenadier-Division oraz SGO Pomorze z Tczewa. W sumie, wraz z wolontariuszami, którzy będą odgrywać powstańców i innych mieszkańców stolicy w inscenizacji udział weźmie około stu osób.

„Nie chcę zdradzać zbyt dużo szczegółów dotyczących samego widowiska, aby dla widzów było ono jak najatrakcyjniejsze, ale z całą pewnością do inscenizacji użyjemy pojazdów, jakie można było spotkać w latach 40. na ulicach Warszawy. Pojawią się też efekty pirotechniczne oraz efekty dźwiękowe symulujące np. odgłosy towarzyszące nalotowi lotniczemu itp.” - wyjaśnił w rozmowie z PAP Szuba dodając, że autorzy inscenizacji będą dbać o realia, ale chcą też zachować pewien umiar, aby nie epatować przemocą.

Inscenizacja rozpocznie się o godz. 17, o której to wybuchło powstanie warszawskie. Widowisko przygotowuje Fundacja Indygo przy finansowym wsparciu miasta. Wydarzenie objęło swoim patronatem Muzeum Powstania Warszawskiego.

Inscenizację poprzedzą uroczystości z udziałem m.in. kombatantów i lokalnych władz. Będą one miały miejsce pod pomnikiem Powstańców Warszawskich przy ul. Szarych Szeregów. Pomnik autorstwa warszawskiego rzeźbiarza Jan Małety, postawili w Słupsku żołnierze, którzy ocaleli z zagłady stolicy. Pomnik został odsłonięty w lipcu 1945 r. i był pierwszym w Polsce takim upamiętnieniem powstania warszawskiego.

Pomnik składa się z dwóch części: ceglanego, poznaczonego śladami po pociskach muru, w którego centralnej części umieszczono płaskorzeźbę przedstawiającą ukrzyżowanego Chrystusa z płonącym warszawskim placem Zamkowym w tle. Przed murem usytuowano postać poległego w walce powstańca, u którego stóp klęczy płaczące dziecko, a nad którego głową unosi się sylwetka orła. W ubiegłym roku bardzo już zniszczony pomnik doczekał się renowacji, którą przeprowadzono ze środków miejskich, dotacji z resortu kultury, dotacji celowej z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku a także środków, jakie Stowarzyszenie Rozwoju „Inspiracje” pozyskało z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Anna Kisicka (PAP)