Prasa włoska, relacjonując wizytę papieża Franciszka w Polsce, zwraca uwagę na jego wezwanie do budowania społeczeństwa otwartego, pozbawionego barier w odniesieniu do innych, a zwłaszcza imigrantów.

Franciszek chce, by młodzież angażowała się w "przygodę budowania mostów i burzenia murów, w przygodę ratowania ubogich, tych, którzy czują się osamotnieni, porzuceni, tych, którzy nie mogą już znaleźć sensu swego życia" - pisze w piątek "Il Giornale".

"Tak przemawiał papież Franciszek do wiernych, którzy zebrali się w Krakowie z okazji Światowych Dni Młodzieży i którym mówił o +przygodzie+ otwarcia się na inność" - kontynuuje dziennik.

"Wzywał też, do słuchania tych, +którzy nie rozumieją, którzy pochodzą z innych kultur, innych ludów i nawet tych, których się obawiamy, bo sądzimy, że mogą nam zrobić krzywdę+" - wybija "Il Giornale".

"La Stampa" zwraca uwagę, że papież przypomniał, iż w historii Polski jest "szept Ewangelii" oraz wierność Kościołowi i chwalił "autentyczną wiarę" Polaków, przekazywaną z ojca na syna, "a zwłaszcza przez matki i babki, którym tak bardzo trzeba podziękować".

Pisząc o tramwaju, którym Franciszek przejechał na Błonia, turyński dziennik przypomina, że "Karol Wojtyła, który mieszkał w tym samym budynku (Pałacu Biskupów) jako arcybiskup lubił przemieszczać się transportem publicznym, jak i Jorge Bergoglio w Buenos Aires".

"Famiglia Cristiana" podkreśla, że papież powtarzał w Krakowie przesłanie, które wygłaszał już wcześniej, wzywając młodych, aby "budowali mosty i burzyli mury (...) otwierając również serca, by przyjąć uchodźców i migrantów".

"Corriere della Sera" otwiera swą relację z Krakowa zdjęciem na pierwszej stronie, przedstawiającym Franciszka podróżującego papieskim tramwajem.

Dalej zwraca uwagę na rozmowę papieża z dziewczyną przybyłą z Bergamo, córką imigrantów, która padła ofiarą rasistowskich napaści i uwag. Dziewczyna była bliska samobójstwa. "Papież powiedział jej: +Byłaś bardzo dzielna. Ale trudno jest walczyć z tym terroryzmem języka, plotek, wyzwisk (...) i rzeczy, które ranią serce+".

"Corriere della Sera" pisze też w innym tekście, że "sukces Światowych Dni Młodzieży umacnia Kościół".

"Wymyślił je (ŚDM) papież Wojtyła. To święto w Krakowie, gdzie był arcybiskupem, odbywa się jakby na jego cześć" - podkreśla dziennik.

"Il Messaggero" kładzie nacisk na przesłanie Franciszka dotyczące islamu; w obliczu zagrożeń terrorystycznych i ostatnich tragicznych zamachów w Europie papież "jest bardzo uważny na to, by nie demonizować islamu" i szanować go. Franciszek napomina, że nie należy też obecnej sytuacji postrzegać w kategoriach wojen religijnych. "Nie jest to wojna religii, Zrozumieliście?" - cytuje słowa Franciszka do wiernych "Il Messagiero".

Dziennik podkreśla też wagę, jaką papież przywiązuje do otwarcia na imigrantów; trzeba ich przyjmować, „gdy uciekają przed wojnami i przed głodem" - cytuje Franciszka "Il Messaggero".(PAP)