Rosyjski bloger i bojownik z korupcją Aleksiej Nawalny poinformował w czwartek, że Federalna Służba Więzienna Rosji (FSIN) wystąpiła do sądu o odwieszenie mu kary 3,5 roku łagru, którą wymierzono mu w 2014 roku. Sąd ma rozpatrzyć ten wniosek 1 sierpnia.

Według FSIN Nawalny nie stosuje się do warunków zawieszenia kary, tj. częściej niż dwukrotnie w minionym roku nie zameldował się bez ważnego powodu na policji we wskazanym dniu - podała agencja TASS.

Z kolei Nawalny na swoim blogu poinformował, że przedstawiał zaświadczenia o wyjeździe na urlop i że pojawiał się kilka dni później.

W procesie z 2014 roku Sąd Rejonowy w Moskwie skazał Nawalnego na 3,5 roku łagru w zawieszeniu na 3,5 roku za domniemane zagarnięcie pieniędzy francuskiej firmy Yves Rocher.

FSIN w zeszłym roku zwracała się już o odwieszenie Nawalnemu kary w drugim ciążącym na nim wyroku, wydanym w 2013 roku. Wówczas wniosek FSIN został odrzucony przez sąd.

W lipcu 2013 roku sąd obwodowy w Kirowie, 900 km na wschód od Moskwy, skazał Nawalnego na pięć lat pozbawienia wolności w kolonii karnej za rzekome spowodowanie strat materialnych w jednej z państwowych spółek. Sąd później zawiesił wykonanie tej kary na pięć lat.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ jo/ mal/