Realizację długo oczekiwanej przez starachowiczan inwestycji umożliwiło przejęcie przez gminę od Skarbu Państwa niemal 39 hektarów gruntów położonych pod terenem zalewu oraz znajdujących się na jego brzegach. Decyzję w tej sprawie podczas ostatniej sesji podjęli radni miejscy.

Do tej pory część terenu przy zbiorniku, razem z kąpieliskiem i wypożyczalnią sprzętu wodnego, użytkował Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Jak poinformował PAP prezydent Starachowic Marek Materek, wkrótce gmina wraz ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich ogłosi konkurs architektoniczny na zagospodarowanie terenu wokół „Lubianki”.

Samorząd wstępnie konsultował z mieszkańcami pomysły na przedsięwzięcia, jakie mogłyby uatrakcyjnić wypoczynek w tym miejscu. „To dało nam podstawę do tego, by wyjść dalej z konkursem architektonicznym. Wiemy czego chcemy, a konkurs ma pokazać, jak to powinno wyglądać w rzeczywistości” – dodał Materek.

Reklama

Inwestycja zakłada m.in.: powiększenie obecnego parkingu, wydzielenie części, na której znajdą się domki letniskowe, wydzielenie terenu pod pole namiotowe, a także miejsca na parking dla kamperów i przyczep kempingowych.

Zaplanowano również poszerzenie plaży i budowę pasażu, przy którym staną punkty gastronomiczne. Wygospodarowane i odpowiednio przygotowane będzie też miejsce przeznaczone do grillowania i rozpalania ognisk. W planach jest też budowa przy zalewie przystani, gdzie będzie można wypożyczać rowery wodne czy kajaki.

Inwestycja mogłaby być zrealizowana w latach 2018-2019. Koszt realizacji przedsięwzięcia szacuje się na kilkanaście mln zł. Miasto chce pozyskać na ten cel wsparcie z Unii Europejskiej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

Prezydent dodał, iż w gestii powiatu starachowickiego, który w imieniu Skarbu Państwa zarządza jazem wodnym przy zalewie, będzie remont tego urządzenia. Po zakończeniu tej inwestycji, budowla hydrotechniczna przejdzie pod zarząd miasta, które będzie odpowiedzialne za jego utrzymanie.

Łatwiejszy dojazd do popularnego wśród mieszkańców i turystów zbiornika wodnego ma umożliwić realizowany obecnie remont pobliskich ulic - Południowej, Żytniej i Majora „Nurta”. Koszt przedsięwzięcia, sfinansowanego w połowie z rządowego „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 – 2019”, to ponad 3 mln zł.

Zbiornik rekreacyjny „Lubianka” znajduje się w południowo-zachodniej części Starachowic. Malowniczo położony na obrzeżach Sieradowickiego Parku Krajobrazowego, jest atrakcyjnym miejscem wypoczynku. Zalew powstał w latach 80. XX w. przez spiętrzenie wód rzeki Lubianka.

„Lubianka” jest jednym z najczęściej odwiedzanych wakacyjnych kąpielisk w powiecie starachowickim, do którego chętnie zaglądają też mieszkańcy innych rejonów woj. świętokrzyskiego. (PAP)