Sąd krajowy w austriackim Grazu skazał w środę muzułmańskiego kaznodzieję Mirsada Omerovicia na 20 lat więzienia za werbowanie bojowników dla Państwa Islamskiego (ISIS) oraz podżeganie do zabójstw i aktów przemocy - poinformowały w czwartek austriackie media.

Współoskarżony w tym samym procesie Czeczen Mucharbek T. otrzymał karę 10 lat pozbawienia wolności, ale stawiany mu zarzut udziału w zabójstwach uznano za bezzasadny.

Według prokuratury Omerović alias Ebu Tejma nakłaniał żyjących w Austrii młodych ludzi, by udawali się do Syrii i wstępowali tam do IS, czego efektem była śmierć niektórych z nich. Działalność kaznodziei kierowała się na młodych muzułmanów w wieku od 14 do 30 lat, których praktycznie "poddawano praniu mózgu" - wskazano w akcie oskarżenia.

Jako świadkowie w trwającym od lutego procesie występowali rodzice, rodzeństwa i przyjaciele młodych ludzi, zabitych lub zaginionych jako islamistyczni bojownicy w Syrii.

Także Mucharbek T. odpowiadał za współdziałanie z ugrupowaniem terrorystycznym i organizacją przestępczą, a ponadto za uczestnictwo w zabójstwach i aktach przemocy. Ostatecznie jednak sąd uznał dotyczący tych zabójstw materiał dowodowy za niewystarczający.

Wyrok nie jest prawomocny. Omerović i prokurator zapowiedzieli odwołanie się od niego, a T. zastrzegł sobie trzy dni na podjęcie decyzji w tej sprawie.