Szczyt NATO w Warszawie rozpocznie się w piątek po południu. Jego program obejmuje pięć sesji, które potrwają do sobotniego wczesnego popołudnia. Już w piątek rano rozpocznie się konferencja ekspertów, którą otworzą prezydent Andrzej Duda i sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

Jak informują kwatera główna NATO i polskie MSZ, spotkaniom szczytu będzie przewodniczył Stoltenberg, a ich gospodarzem będzie Duda. Sekretarz generalny NATO po raz pierwszy wypowie się dla mediów w piątek ok. godz. 10.15.

Według planu szczyt rozpocznie się o godz. 14.30 od oficjalnego powitania przez Stoltenberga i Dudę na Stadionie PGE Narodowym. Następnie liderzy delegacji ustawią się do wspólnego zdjęcia.

Potem szefowie państw i rządów NATO (razem z Czarnogórą, proces wstępowania do Sojuszu jest zaawansowany - PAP) odbędą pierwszą turę rozmów, które w znacznej części będą poświęcone bezpieczeństwu Europy Środkowo-Wschodniej.

To posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej rozpocznie się ceremonią honorującą żołnierzy państw NATO służących w operacjach zagranicznych oraz przesłaniem Stoltenberga do wojskowych. Wystąpienia otwierające tę sesję wygłoszą sekretarz generalny NATO i polski prezydent.

Po sesji przewidziano konferencję prasową Stoltenberga.

Ok. godz. 19.30 szefowie państw i rządów oraz ministrowie mają obserwować defiladę lotniczą ponad 30 samolotów wojskowych reprezentujących siły powietrzne Polski i siedmiu innych państw NATO.

Wieczorem przywódcy spotkają się na kolacji roboczej w Pałacu Prezydenckim, w sali, gdzie w 1955 r. podpisano Układ Warszawski. Na to spotkanie zostali zaproszeni przywódcy Finlandii, Szwecji oraz szefowie Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej Donald Tusk i Jean-Claude Juncker.

Jak informowano wcześniej, równolegle szefowie dyplomacji spotkają się na roboczym obiedzie w Teatrze Wielkim, ministrowie obrony w Pałacu Prymasowskim, zaś premier Beata Szydło zaprosi przedstawicieli państw partnerskich NATO na Zamek Królewski.

Obrady szczytu będą kontynuowane na Stadionie PGE Narodowym od sobotniego poranka. Pierwsze spotkanie będzie poświęcone Afganistanowi. Wezmą w nim udział szefowie państw i rządów NATO oraz przedstawiciele 19 krajów partnerskich i organizacji międzynarodowych, w tym uczestnicy misji NATO Resolute Support w Afganistanie.

Na drugą sobotnią sesję Rady Północnoatlantyckiej zaproszono przedstawicieli Jordanii, Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej.

Ostatnim spotkaniem będzie posiedzenie Komisji NATO-Ukraina, w którym przywódców państw Sojuszu weźmie udział prezydent Ukrainy Petro Poroszenkę.

Po każdej z trzech sobotnich sesji odbędzie się konferencja prasowa sekretarza generalnego NATO. W ostatniej weźmie też udział prezydent Ukrainy.

Równolegle będą się odbywały spotkania na szczeblu ministrów obrony i ministrów spraw zagranicznych.

W piątek późnym południem odbędzie się sesja Komisji NATO-Gruzja na szczeblu szefów dyplomacji. W tym samym czasie ministrowie obrony i szefowie sztabów mają zwiedzać wystawę polskiego uzbrojenia oraz systemu rozpoznawczego Alliance Ground Surveillance (AGS), w ramach którego NATO ma w tym roku otrzymać pierwszy z pięciu bezzałogowych samolotów Global Hawk (jego makieta będzie ustawiona na stadionie).

Na sobotę zaplanowano spotkanie Platformy ds. Interoperacyjności, czyli ministrów obrony państw NATO z przedstawicielami 25 państw partnerskich, które współpracują z NATO w zakresie interoperacyjności.

Zanim rozpocznie się szczyt, w piątek rano w sąsiedztwie Stadionu PGE Narodowego rozpocznie się Forum Ekspertów Szczytu NATO. Zaplanowano, że o godz. 9 otworzą je prezydent Duda i sekretarz Stoltenberg. Forum będzie towarzyszyło szczytowi przez oba dni.

Również przed szczytem, w piątek rano lub przed południem w Warszawie odbędzie się spotkanie NATO-UE.

Prawdopodobnie w piątek dojdzie też w Warszawie do spotkania prezydenta USA Baracka Obamy z przywódcami instytucji UE.(PAP)