W czwartek po południu, dzień przed szczytem NATO, Andrzej Duda w Belwederze spotka się z sekretarzem generalnym NATO. W rozmowach mają wziąć udział także minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski oraz szef BBN Paweł Soloch. Po spotkaniu odbędzie się konferencja prasowa Andrzeja Dudy i Jensa Stoltenberga - poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

W piątek rano Andrzej Duda i Jens Stoltenberg otworzą forum eksperckie "NATO - w obronie pokoju: 2016 i dalej", które jest wydarzeniem towarzyszącym szczytowi Sojuszu Północnoatlantyckiego. Szczerski poinformował, że przewidziano wystąpienia Dudy i Stoltenberga na temat bezpieczeństwa i szczytu NATO.

Przed oficjalnym rozpoczęciem szczytu prezydent Duda spotka się z prezydentem Stanów Zjednoczonych. Szczerski poinformował w poniedziałek PAP, że ponad półgodzinne spotkanie "w wąskim gronie" odbędzie się na Stadionie PGE Narodowym, w miejscu obrad szczytu NATO.

Jak zapowiadał wcześniej prezydencki minister, rozmowa będzie dotyczyła kwestii bezpieczeństwa oraz całości zagadnień w relacjach polsko-amerykańskich. Dodał, że można spodziewać się, iż przywódcy będą rozmawiać o Brexicie i przyszłości umowy handlowej TTIP negocjowanej między Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską.

Po spotkaniu przewidziano spotkanie prezydentów z mediami.

Szefów państw i rządów przybywających na szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego na Stadionie PGE Narodowym będą witać Andrzej Duda i Jens Stoltenberg. Po powitaniu rozpoczną się obrady. W piątek wieczorem sekretarz generalny NATO ma ogłosić decyzje dotyczące wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu.

W Pałacu Prezydenckim odbędzie się uroczysta kolacja z udziałem uczestników szczytu.

W sobotę prezydent Duda będzie brał udział w sesjach plenarnych; tego dnia planowane są także spotkania bilateralne polskiego prezydenta - poinformował Szczerski. Szczyt zakończą konferencje prasowe prezydenta Dudy i sekretarza generalnego Sojuszu - powiedział Szczerski.

Prezydencki minister powiedział, że w niedzielę w Warszawie odbędzie się robocza wizyta prezydenta Rumunii Klausa Iohannisa. Dodał, że spotkanie prezydenta Dudy i prezydenta Iohannisa będzie dotyczyło podsumowania decyzji szczytu NATO, "wytyczenia dalszej ścieżki", a także znaczenia relacji polsko-rumuńskiej dla bezpieczeństwa regionalnego i współpracy w tym zakresie.

Na początku listopada ub. roku w Bukareszcie przywódcy dziewięciu państw wschodniej flanki NATO, w tym prezydent Duda, zadeklarowali połączenie wysiłków na rzecz zapewnienia tam, gdzie to konieczne, "silnej, wiarygodnej, zrównoważonej obecności wojskowej" NATO w regionie.

Szczyt NATO, pod przewodnictwem sekretarza generalnego Sojuszu, odbędzie się w dniach 8-9 lipca. Wezmą w nim udział przywódcy państw i rządów 28 krajów członkowskich oraz państw partnerskich. Przewidywane tematy szczytu to odpowiedź na zagrożenia ze Wschodu i Południa, w tym decyzje dotyczące zwiększenia obecności wojskowej na wschodnich obrzeżach Sojuszu, a także dalsze rozszerzanie NATO. (PAP)