Dziesiątki tysięcy Irańczyków wyszły w piątek na ulice, aby wziąć udział w dorocznym propalestyńskim wiecu przeciwko polityce Izraela. Palono flagi państwa żydowskiego i hasło: "Śmierć Izraelowi" - relacjonuje agencja Reutera.

Rowhani oświadczył, że USA i ich sojusznicy chcą "wytworzyć rozdźwięk między muzułmanami". "Jedność jest jedynym sposobem na przywrócenie stabilności w regionie. (...) Wspieramy wysiedlony naród palestyński" - powiedział państwowej telewizji.

Iran nie uznaje państwa Izrael i wspiera grupy zbrojne działające na palestyńskich terytoriach i w Libanie.

"Reżim syjonistyczny stanowi regionalną bazę dla Ameryki i globalnej arogancji. Brak jedności i nieporozumienia między muzułmanami, a także działalność grup terrorystycznych odciągnęły nas od ważnego problemu jaki stanowi Palestyna" - podkreślał Rowhani.

Reuters przypomina, że szyickie władze w Teheranie wielokrotnie apelowały do sunnickiej Arabii Saudyjskiej o naprawę napiętych stosunków i wspólną pracę na rzecz stabilizacji Bliskiego Wschodu. Interesy obu państw ścierają się w Iraku, Syrii, Jemenie, Libanie czy Bahrajnie.

W styczniu br. w Arabii Saudyjskiej stracono 47 osób: 43 sunnickich bojowników oraz czterech szyitów, w tym popularnego duchownego Nimra al-Nimra, skazanych za ataki na policję podczas protestów w Al-Katif. Egzekucja al-Nimra była powodem napięć w stosunkach między sunnicką Arabią Saudyjską a szyickim Iranem. Po ścięciu duchownego doszło do ataku na saudyjską ambasadę w Teheranie i ostrej reakcji irańskich władz. W konsekwencji Rijad zerwał stosunki dyplomatyczne z Teheranem.(PAP)