Ważna jest silna Unia Europejska, ważna jest obecność w niej Wielkiej Brytanii, bo to ma wpływ na całą wspólnotę europejską, nie tylko na nas tu w Polsce, ale na sytuację naszych rodaków na Wyspach - powiedział w czwartek przewodniczący PO, Grzegorz Schetyna.

W czwartek Brytyjczycy w referendum decydują o tym, czy ich kraj ma pozostać, czy wyjść z Unii Europejskiej.

Szef PO, który jest przewodniczącym sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, był pytany podczas konferencji prasowej w Kielcach o przyszłą współpracę Wielkiej Brytanii z Polską, w kontekście ewentualnego Brexitu.

Schetyna ocenił, że w związku z tym głosowaniem dziś jest „bardzo trudny i ważny” dzień, który „chcemy zapisać pozytywnym scenariuszem”. „Wszyscy jesteśmy Brytyjczykami i trzymamy kciuki za ten wynik. I czekamy na godzinę 23 polskiego czasu, by usłyszeć dobre wiadomości z Londynu. Ważna jest silna Unia Europejska, ważna jest obecność w niej Wielkiej Brytanii, bo to ma wpływ na całą wspólnotę europejską, nie tylko na nas tu w Polsce, ale na sytuacje naszych rodaków na Wyspach” – podkreślił.

Reklama

Wyraził nadzieję, że nie będzie trzeba przewidywać „czarnych scenariuszy”, chociaż – zaznaczył - trzeba być gotowym na „wszystkie decyzje i na te najtrudniejsze scenariusze”.

Zapowiedział, że wynik referendum będzie komentował na spotkaniu z dziennikarzami w piątek w Warszawie, razem szefem delegacji PO-PSL w Parlamencie Europejskim, Januszem Lewandowskim.