Pozostanie W. Brytanii w Unii Europejskiej ma kluczowe znaczenie dla transatlantyckiego bezpieczeństwa i wspólnych wysiłków w walce z ekstremizmem - powiedział w środę agencji Associated Press sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Podkreślił, że to do Brytyjczyków należy decyzja, czy mają pozostać w UE czy wyjść, ale że "silne Zjednoczone Królestwo w silnej Europie" jest korzystne nie tylko dla W. Brytanii, lecz także dla NATO.

"Stoimy w obliczu tak wielkiej niepewności, tak wielkiej nieprzewidywalności, z zagrożeniami terrorystycznymi i bardziej asertywną Rosją" - powiedział Stoltenberg i wyraził przekonanie, że "bardziej rozdrobniona Europa będzie czymś, co tylko powiększy otaczającą nas niepewność".

"Potrzebujemy silnej Europy i silnego NATO razem, by stawić czoło tym wszystkim wyzwaniom, i Zjednoczone Królestwo jest kluczem do zapewnienia, że tak się stanie" - oświadczył sekretarz generalny Sojuszu w przededniu brytyjskiego referendum w sprawie członkostwa w UE.

AP odnotowuje, że NATO i Unia Europejska intensyfikują współpracę w różnych dziedzinach, w tym w przeciwdziałaniu cyberatakom oraz wspomnianym przez Stoltenberga terrorystycznym zagrożeniom ze strony Państwa Islamskiego i innych ekstremistycznych ugrupowań.(PAP)