Lipcowy szczyt NATO, a także współpraca dwustronna w ramach projektów infrastrukturalnych, w tym Via Baltica i Rail Baltica - były wśród tematów środowej rozmowy premier Beaty Szydło z przebywającym z wizytą w Warszawie premierem Estonii Taavim Roivasem.
Reklama

Na konferencji prasowej po spotkaniu premier Szydło podkreśliła, że dla Polski szczyt NATO jest bardzo istotnym wydarzeniem.

"W wymiarze organizacyjnym, przygotowujemy się do niego bardzo intensywnie, ale przede wszystkim zależy nam na tym, aby ustalenia szczytu wypełniały oczekiwania państw członkowskich; aby potwierdzały, że bezpieczeństwo Europy, również naszego regionu, w tym Polski i Estonii, po ustaleniach, które zostaną podjęte na szczycie warszawskim, zostało wzmocnione" - powiedziała szefowa polskiego rządu.

Premier Estonii podkreślił z kolei, że Polska odgrywa bardzo ważną rolę w umacnianiu bezpieczeństwa w regionie. Zauważył, że Estonia i Polska to jedyne kraje w regionie, które wydają więcej niż 2 proc. PKB na obronność.

Roivas wyraził zadowolenie, że Polska będzie gospodarzem lipcowego szczytu NATO. Podkreślił, że Estonia spodziewa się po nim decyzji "dotyczących wzmocnienia obronności". "Naszym celem jest uzgodnienie znaczącej, zwiększonej wojskowej obecności w oparciu o ocenę wojskową" - powiedział.

Reklama

Zaznaczył, że NATO jest organizacją obronną, która "po prostu reaguje na działania Rosji na Ukrainie, a także na jej agresywne zachowanie w regionie bałtyckim".

"Rosja niestety nadal "podkopuje" międzynarodowy porządek, stabilność i bezpieczeństwo w regionie Morza Bałtyckiego, na Ukrainie, ale również w Syrii. Tak długo, jak porozumienia mińskie nie zostaną w pełni wdrożone, integralność terytorialna Ukrainy nie zostanie zapewniona, Unia Europejska będzie zmuszona do kontynuowania sankcji nałożonych na Rosję" - powiedział premier Estonii.

Rozmowa premierów Polski i Estonii dotyczyła też relacji bilateralnych, w tym projektów gospodarczych. "Bardzo dużo do zrealizowania łączy nas w obszarze infrastruktury; są realizowane wspólne projekty, które w ramach środków z UE chcemy podejmować" - powiedziała premier Szydło.

W tym kontekście wymieniła projekty: Via Baltica i Rail Baltica. "Będziemy ze strony polskiej bardzo aktywnie uczestniczyli w realizacji tych celów. Mam nadzieję, że do końca tej perspektywy finansowej bardzo duży postęp, jeżeli chodzi o te działania w ramach infrastruktury, będzie po stronie polskiej zrealizowany" - powiedziała szefowa polskiego rządu.

Szydło i Roivas rozmawiali też o kwestiach europejskich, w tym kryzysie imigracyjnym oraz czerwcowym referendum w Wielkiej Brytanii na temat członkostwa tego kraju w UE. "Zgodziliśmy się, i tu jest nasze jednakowe stanowisko, że zależy nam bardzo na tym, aby Wielka Brytania pozostała w UE" - podkreśliła polska premier.

Z kolei premier Estonii odnosząc się do kwestii migracji podkreślił, że jego kraj w tej kwestii "zrobi to, co do niego należy, bo rozumie potrzebę wykazania solidarności podczas tego kryzysu". "Wypełniamy nasze zobowiązania, ale niestety widzimy również polaryzację pomiędzy państwami członkowskimi w tej kwestii. Musimy znaleźć sposób postępowania na przyszłość, obawiam się, że ostatnia propozycja automatycznych, przymusowych mechanizmów "podkopie" jedność UE" - ocenił szef estońskiego rządu.

Wśród tematów rozmów były także sytuacja na Ukrainie oraz Partnerstwo Wschodnie, a także współpraca w dziedzinach e-administracji i nowych technologii. "Estonia jest tutaj w czołówce krajów europejskich" - wskazała premier Szydło.

Podkreśliła też, że Estonia jest dla Polski nie tylko ważnym partnerem gospodarczym, politycznym i w wymiarze bezpieczeństwa. "Mam nadzieję, że po dzisiejszym dniu możemy też potwierdzić, że łączą nas naprawdę bardzo silne więzy przyjaźni" - dodała Szydło.

Nawiązując do tych słów Roivas powiedział, że Polska jest krajem, z którym Estonia ma zarówno wspólną historię, jak i wspólne obawy i obszary odpowiedzialności.

Ocenił, że stosunki polsko-estońskie "były i są świetne". "Podzielamy poglądy dotyczące wielu tematów, np. podzielamy również wspólną odpowiedzialność za bezpieczeństwo i obronę regionu bałtyckiego i za utrzymanie jedności NATO, a także Unii Europejskiej w oparciu o wartości demokratyczne, rządy prawa i prawa człowieka" - powiedział premier Estonii.