Do wspierania rodzin, poszanowania życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz zakazu aborcji wzywali uczestnicy Marszu dla Życia i Rodziny, który w niedzielę przeszedł ulicami Krakowa.

Marsz wyruszył z pl. Matejki. Uczestniczyły w nim całe rodziny: babcie, dziadkowie i rodzice z dziećmi, siostry zakonne, aktywiści ruchów pro-life. Według policji było ok. 600 osób. Nad tłumem powiewały flagi, a na transparentach widniały hasła: "Stop gender", "Stop aborcji”, „Małżeństwo tylko między kobietą a mężczyzną”, „Rodzina siłą narodu”. Zbierano podpisy poparcia dla projektu nowej ustawy antyaborcyjnej.

"Chcemy zaakcentować, że rodziny w Polsce mają się dobrze, że rodziny wielodzietne powinny być promowane, że wspierany powinien być tradycyjny model małżeństwa oparty na mężu, żonie, dzieciach i wierności małżeńskiej" – mówił PAP jeden z organizatorów marszu Piotr Podlecki z Akademii Obrońców Życia w Krakowie. Jak podkreślił, konieczne jest przywrócenie godności rodzinom wielodzietnym, które - według niego - często były przedstawiane jako patologiczne i dysfunkcyjne, a nawet znieważane w mediach i krzywdzone administracyjnie.

Rytm przemarszowi nadawała pochodząca z Częstochowy orkiestra grająca tradycyjną muzykę szkocką na dudach i bębnach "Pipes & Drums". Uczestnicy marszu skandowali: "Mniejsze podatki dla ojca i matki", "Czy jest lato, czy jest zima najważniejsza jest rodzina", "In vitro czyste zło", "Stop aborcji", "Wybieram rodzinę nie nadgodzinę".

Reklama

"Pokazujemy w ten sposób, że wielu Polakom zależy na ochronie praw rodziny, prawa do życia, praw dzieci" – mówiła jedna z uczestniczek marszu. Pani Edyta razem z mężem Wojciechem przyjechała na marsz z podkrakowskiego Zabierzowa. "Chcemy pokazać, że wspieramy takie wartości, jak rodzina, która składa się z kobiety, mężczyzny i dzieci. Bardzo ważna jest ochrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci" - mówili.

Marsz przeszedł przez ul. Floriańską, Rynek Główny, ul. Franciszkańską pod Oknem Papieskim, gdzie oddano hołd Janowi Pawłowi II, a zakończył się w Parku im. H. Jordana piknikiem rodzinnym. Wydarzenie zorganizowały środowiska i ruchy pro-life, m.in. Akademia Obrońców Życia, Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny, Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej im. Piotra Skargi.