Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun zaapelował do uczestników o podjęcie zobowiązania zmniejszenia o połowę liczby uchodźców wewnętrznych do 2030 roku. "Jesteśmy tutaj, by kształtować inną przyszłość" - mówił, wzywając do znalezienia lepszych długoterminowych rozwiązań dla uchodźców, "dzięki równiejszemu dzieleniu się odpowiedzialnością".

Polskę na dwudniowym szczycie w Stambule reprezentuje premier Beata Szydło. W niedzielę premier zapowiedziała, że polska pomoc humanitarna w tym roku będzie dwukrotnie większa niż w ubiegłym. Jak powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek, Polska w trakcie obrad szczytu będzie popierała te rozwiązania, które będą miały na celu wspieranie praw człowieka na forum międzynarodowym.

Z koncepcją szczytu humanitarnego Ban Ki Mun wystąpił przed czterema laty. W ramach przygotowań przeprowadzono konsultacje z 23 osobami w 150 krajach - informują przedstawiciele ONZ.

W przededniu stambulskiego szczytu zastępca sekretarza generalnego ONZ Jan Eliason wezwał światowych przywódców do zreformowania systemu pomocy humanitarnej. Mówił o "ogromnej potrzebie okazania solidarności z tymi, których dotknęły klęski żywiołowe i klęski spowodowane przez człowieka". Wzywał do obrony międzynarodowego prawa humanitarnego, wskazując, że jest ono lekceważone w Afganistanie, Syrii i Jemenie.(PAP)