"Akcjonariusze domagają się odszkodowania, ponieważ działania osób reprezentujących wówczas Skarb Państwa doprowadziły do zniszczenia Porty Holding, a tym samym do utraty wartości akcji spółki" - powiedział PAP radca prawny Piotr Barcz reprezentujący akcjonariuszy.

Roszczenie opiewa na około 35 mln zł - powiedział Barcz. Jak dodał, wartość jednej akcji została symbolicznie określona na poziomie ponad 21 zł. Jego zdaniem, wartość ta może jednak wzrosnąć kilku lub nawet kilkunastokrotnie.

Stocznia Szczecińska Porta Holding SA w październiku 2001 r. utraciła płynność finansową, a w marcu 2002 r. wstrzymała produkcję. W lipcu 2002 r. sąd ogłosił upadłość Porty Holding.

"W 2002 r. z niewiadomych przyczyn nastąpiła upadłość holdingu; banki odmówiły nagle finansowania, żądając gwarancji Skarbu Państwa" - powiedział Barcz.

"Później w postępowaniach karnych, które toczyły się przeciwko zarządowi, zostało powiedziane wprost, że nie odpowiadał on za zniszczenie stoczni" - podkreślił Barcz.

"Sąd powiedziały już w kilku wyrokach, że upadłość holdingu była sterowana z zewnątrz i w tym procesie ma zostać ustalone skąd" - dodał.

W 2002 r. członkowie zarządu Porty Holding zostali aresztowani. Śledztwo prowadziła poznańska prokuratura apelacyjna, która oskarżyła ich o narażenie spółki na szkody w wysokości ponad 63 mln zł. W 2008 r. siedmiu członków b. zarządu stoczni zostało uniewinnionych. Prokuratura złożyła apelację od tego wyroku. W maju 2010 r. byli prezesi prawomocnie zostali uznani za niewinnych. Prokuratura złożyła kasację, jednak Sąd Najwyższy ją oddalił.

W 2011 r. czterem członkom zarządu Porty Holding szczeciński sąd przyznał odszkodowania za zaległe wynagrodzenia, wcześniejsze rozwiązanie z nimi umów oraz ekwiwalent za niewykorzystany urlop, plus odsetki. Natomiast w 2013 r. szczeciński sąd przyznał pięciu prezesom byłej stoczni szczecińskiej po ponad 200 tys. zł zadośćuczynienia i odszkodowania za wcześniejsze niesłuszne aresztowania. (PAP)