W środę kontynuujący protest rolnicy blokują polskie drogi. Postulaty rolników to konieczność uproszczenia i ograniczenia wymogów Zielonego Ładu, ograniczenie nadmiernego napływu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy oraz poprawa opłacalności produkcji rolnej. Jakie są aktualne blokady i te zapowiadane?

Jak poinformował PAP st. post. Piotr Pokorski z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu, na S17 w miejscowości Gończyce w powiecie garwolińskim od wtorku zablokowany jest ruch w kierunku Warszawy. Wytyczono objazdy przez Dęblin i Wilgę.

Blokada jest też na dk 12 na rondzie w Nowych Iganiach w powiecie siedleckim. Objazd dla samochodów ciężarowych wyznaczono przez miejscowości Łuków i Stoczek, a dla pojazdów osobowych - drogami lokalnymi.

Organizatorzy zamierzają też blokować drogi w pięciu innych miejscach w województwie: w dwóch lokalizacjach w Ostrołęce oraz w Makowie, Ciechanowie i Mławie.

Bydgoski oddział GDDKiA poinformował, że w środę przed południem protest rolników powoduje m.in. zablokowanie zjazdów i wjazdów na A1 na węźle Lubiczu, czy drogi S5 od węzła Maksymilianowo do Rynarzewo.

Karol Kantorski z biura prasowego oddziału informacji i analiz wojewody kujawsko-pomorskiego poinformował, że protest przy węźle w Lubiczu ma potrwać do godz. 5 w czwartek. Blokowane węzła Grudziądz rozpoczęło się natomiast w środę rano.

Z informacji GDDKiA i Urzędu Wojewódzkiego wynika, że trasa S10e zablokowana jest w obu kierunkach od węzła Bydgoszcz Błonie do węzła Bydgoszcz Południe.

Trasa S5 zablokowana jest w obu kierunkach od węzła Maksymilianowo do węzła Rynarzewo.

"Pojazdy rolnicze są na obu jezdniach S5 policja kieruje użytkowników na drogi dojazdowe i lokalne. Możliwy wjazd do Bydgoszczy z Nakła dk 10 na węźle Bydgoszcz Zachód" - poinformował Kantorski.

Ne węźle Rogowo zablokowane są wjazdy na drogę ekspresową S5. Na trasie dk 80 pomiędzy Toruniem i Bydgoszczą można wykorzystać objazd przez parking z ominięciem blokady. Zablokowane jest także rondo na dk 15 w Gronowie. Na dk 10 zablokowane jest skrzyżowanie w Lubiczu Dolnym. Objazd został wyznaczony drogami lokalnymi.

Na dk 91 pomiędzy Turznem i Otłoczynem trwa powolny przejazd kolumny ciągników.

Postulaty rolników. Dlaczego protestują?

Postulaty rolników to: konieczność uproszczenia i ograniczenia wymogów Zielonego Ładu; ograniczenie nadmiernego napływu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy oraz poprawa opłacalności produkcji rolnej. Ministerstwo Rolnictwa wskazuje, że rolnicze protesty miały już miejsce jesienią 2023 r. i zaznacza, że były pochodną błędów podejmowanych przez poprzedników. Resort przekazał, że prowadzi działania w obszarach podnoszonych przez rolników.