Pokolenia polskich imigrantów włożyły ogromy wkład w rozwój Kanady – mówił prezydent Andrzej Duda we wtorek w Ottawie podczas spotkania z korpusem dyplomatycznym i Polonią.

Uroczyste spotkanie było upamiętnieniem obchodzonych niedawno rocznic - 225. uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz 1050. chrztu Polski. Prezydentowi towarzyszyła małżonka Agata Kornhauser-Duda.

Prezydent podkreślił, że Polska bardzo silnie wspiera umowę handlową CETA między Unią Europejską i Kanadą. Zaznaczył, ze wymiana handlowa między Polską i Kanadą w ciągu ostatniej dekady wzrosła 2,5-krotnie. „Rozwijają się obustronne inwestycje. Jestem oczywiście przekonany, że może być znacznie lepiej” – podkreślił polski prezydent.

Polska jest najważniejszym partnerem handlowym Kanady w Europie Środkowo-Wschodniej, a według danych kanadyjskich dwustronne obroty handlowe wyniosły w ub.r. 2,2 mld dolarów kanadyjskich. Wartość importu z Polski była siedmiokrotnie większa niż wartość kanadyjskiego eksportu do Polski. W 2015 r. polski eksport do Kanady wyniósł 1,7 mld dolarów; według kanadyjskich statystyk złożyły się na to przede wszystkim: maszyny, urządzenia elektryczne, produkcja lotnicza, a także meble i futra. Kanada eksportuje do Polski głównie: maszyny, surowce i paliwa oraz instrumenty medyczne i chirurgiczne, a wartość kanadyjskiego eksportu do Polski wyniosła w ub.r. 251 mln dolarów kanadyjskich.

Prezydent Duda przypomniał, że w 2017 roku Kanada będzie obchodzić 150-lecie państwowości. „To piękny jubileusz kraju, który wniósł tak duży wkład w budowę pokoju na świecie” – zaznaczył.

„Dziś kiedy sytuacja międzynarodowa jest niepewna, co raz więcej krajów odczuwa zagrożenie swojego bezpieczeństwa, musimy ze szczególną mocą przypominać, że fundamentem pokoju na świecie jest nienaruszalność prawa międzynarodowego w tym zwłaszcza suwerenności wewnętrznej i integralności terytorialnej innych państw” – powiedział polski prezydent.

Podkreślił, że szczyt NATO w Warszawie musi wzmocnić bezpieczeństwo wszystkich państw, którym towarzyszy dziś poczucie zagrożenia i niepewności. Andrzej Duda zaznaczył także, że Polska i Kanada pomagają Ukrainie w umocnieniu jej niepodległego bytu i budowie nowoczesnego, demokratycznego państwa. Prezydent ocenił, że uchwalenie Konstytucji 3 Maja to bezprecedensowy przykład pokojowego wprowadzania wielkiej reformy politycznej, całkowicie zmieniającej ustrój państwa, głęboko przeobrażającej stosunki. „Święto to przypomina nam, że każda władza na tym świecie i wszelkie ustanowione w nim prawa mają swe źródło i powinny mieć zawsze w woli narodu” – powiedział Andrzej Duda.

Nawiązując do 1050. rocznicy chrztu Polski, prezydent podkreślił, że naszym podstawowym obowiązkiem jest dziś troska o Polskę, o Europę, o wspólnotę wszystkich wolnych państw. Wcześniej tego dnia prezydent Duda spotkał się z członkami Kanadyjsko-Polskiej Parlamentarnej Grupy Przyjaźni.

Prezydent Duda przebywa z kilkudniową wizytą w Kanadzie. W środę, która jest ostatnim dniem wizyty, para prezydencka spotka się z Gubernatorem Generalnym Kanady Davidem Lloydem Johnstonem i jego małżonką.