Donald Tusk podczas swojego expose wymienił kilka zmian, które jego rząd ma wprowadzić "natychmiast". Wśród nich znalazły się propozycje dla przedsiębiorców - mowa o kasowym Picie, czy urlopie dla właścicieli firm czy skróceniu czasu kontroli w mikro przedsiębiorstwach.

Nowo wybrany premier Donald Tusk przedstawił podczas expose wskazał zmiany, które zostaną jak najszybciej wprowadzone przez jego rząd. Część z nich jest realizacją obietnic wyborczych.

Zmiany dla przedsiębiorców

Tusk wskazał, że Koalicja 15 października ma już plan działania. – Wprowadzimy kasowy PIT, czyli przedsiębiorcy zapłacą podatek dopiero po otrzymaniu środków z tytułu zapłaconej faktury, a nie samej zapłaconej faktury. Czekali na to przez lata – przekonywał Donald Tusk z mównicy sejmowej.

Zapowiedział również wprowadzenie urlopu dla przedsiębiorców. – To odstąpienie od płacenia składki, kiedy mała firma akurat nie jest aktywna, bo mają też prawo do wypoczynku – mówił. W "100 konkretach na 100 dni" podano: "Wprowadzimy urlop dla przedsiębiorców: jeden miesiąc wolny od składek na ubezpieczenia społeczne i świadczenie urlopowe w wysokości połowy płacy minimalnej".

Tusk zapowiedział również ograniczenie czasu kontroli przedsiębiorców do sześciu dni w skali roku. "Urzędy skarbowe nie będą w nieskończoność przedłużać kontroli" - czytamy w dokumencie.

Zmiany w ZUS

Władysław Kosiniak-Kamysz w Sejmie zapowiedział również realizację jednej z obietnic wyborczych. Mowa o zniesieniu obowiązku wypłaty wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy przez pierwsze 33 dni.

– Dialog społeczny zostanie w Polsce odtworzony. Składki na ZUS i wakacje od ZUS-u to jedne z naszych obietnic programowych. Chorobowe płatne przez ZUS od pierwszego dnia, a nie przez pracodawcę, to jeden z konkretów zawartych w naszej umowie koalicyjnej, którą zawarliśmy. Postawienie na odnawialne źródła energii, kasowy PIT, konkrety, które za chwilę będą zrealizowane – przekonywał Kosiniak-Kamysz.