"Największe obciążenie branży przemysłu obronnego w ramach zamówień państwowych nastąpi w przyszłym roku i potem będzie stopniowo się zmniejszać. Liczę na to, że przedsiębiorstwa obronne wykorzystają nagromadzony potencjał do konwersji, dywersyfikacji swojej produkcji" - powiedział Putin.

Ocenił, że przemysł obronny zaczął produkować konkurencyjne uzbrojenie o przeznaczeniu cywilnym. "Trzeba myśleć o tym dzisiaj i podejmować niezbędne kroki" - powiedział Putin, którego wypowiedź przekazała agencja TASS.

Putin przypomniał, że Rosja w zeszłym roku eksportowała uzbrojenie o wartości 14,5 mld dolarów. "Ogółem produkcja towarów przemysłu obronnego wzrosła prawie o 13 procent" - mówił Putin, cytowany przez portal RBK. Według jego słów, jeśli chodzi o eksport broni Rosja zajmuje drugie miejsce na świecie, po Stanach Zjednoczonych.

Rosyjski prezydent powiedział też, że wydajność pracy w przemyśle obronnym w Rosji wzrosła trzykrotnie w porównaniu z 2007 rokiem. "To prawdziwy rekord wśród branż krajowej gospodarki" - ocenił.

Jak przypomina RBK, Putin pod koniec marca powiedział, że portfel zamówień eksportowych na rosyjskie uzbrojenie przewyższył 56 mld dolarów, a wartość kontraktów podpisanych w 2015 roku przekroczyła 26 mld dolarów. Wskazał wówczas, że wartość kontraktów przekroczyła rekordowy poziom z 2013 roku.

Doradca prezydenta Władimir Kożyn oceniał, że popyt na rosyjską broń wzrósł w związku z operacją wojskową Rosji w Syrii. Rosja rozpoczęła ją jesienią zeszłego roku, a w marcu br. wycofała z Syrii główną część kontyngentu.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)