W ciągu ostatniej doby na greckie wyspy na Morzu Egejskim przybyło z Turcji 150 uchodźców - poinformował we wtorek w Atenach sztab do spraw kryzysu migracyjnego.

Według niego w poniedziałek zarejestrowano tam 66 nowych uchodźców, a w niedzielę tylko 30. Dane te dotyczą osób, które dotarły na wyspy przez 24 godziny do godziny 7.30 rano czasu lokalnego (godz. 6.30 w Polsce).

Liczba przybywających migrantów jest jednak "znacznie mniejsza niż w ubiegłych miesiącach" - powiedział oficer greckiej straży przybrzeżnej. Według Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR), w marcu było to średnio 870 ludzi dziennie.

Na mocy obowiązującego od 20 marca porozumienia Unii Europejskiej z Turcją ma ona przyjmować z powrotem migrantów odsyłanych z Grecji po negatywnym załatwieniu ich wniosków azylowych, mogąc w zamian transferować na teren UE za każdą taką osobę jednego uchodźcę o legalnym statusie.

Do tej pory do Turcji odesłano tylko 325 migrantów. Cytowane przez agencję dpa źródła w greckiej straży przybrzeżnej wskazują, że rozpatrywanie wniosków azylowych przebiega bardzo powoli. (PAP)