Szef rządu ostrzegał, że zwróci się o rozwiązanie obu izb parlamentu, jeśli Senat nie przyjmie pewnych reform. I w poniedziałek właśnie izba wyższa odrzuciła ustawę o związkach zawodowych po tym, jak zablokowała projekt ustawy o relacjach między uczestnikami dialogu społecznego - wskazuje AFP.

Turnbull ogłosił, że przedterminowe wybory odbędą się po przedstawieniu w maju projektu budżetu. "Moim zamiarem jest, aby w odpowiednim momencie po przedstawieniu budżetu zwrócić się do gubernatora generalnego (reprezentującego brytyjską królową Elżbietę II - PAP) z prośbą o rozwiązanie obu izb parlamentu w celu przeprowadzenia wyborów, najprawdopodobniej 2 lipca" - powiedział premier dziennikarzom.

"Bez ogródek chcę powiedzieć, że jesteśmy u władzy i że mamy wiele decyzji do podjęcia, w tym w pierwszej kolejności decyzje związane z budżetem, który jest najważniejszą w roku deklaracją polityki gospodarczej" państwa - podkreślił.

Turnbull, który we wrześniu 2015 roku przejął władzę po Tonym Abbocie w wyniku wewnętrznego głosowania w Partii Liberalnej Australii (LPA), zapowiedział, że będzie koncentrował się na utrzymaniu stabilności w kraju i poprawie sytuacji gospodarczej.

W ciągu pięciu lat w Australii pięć razy zmieniał się premier. Poprzednie wybory miały miejsce we wrześniu 2013 roku. W normalnym trybie następne wybory powinny odbyć się w styczniu 2017 roku. (PAP)